Patrzysz na wiadomości wyszukane dla frazy: ryb z Jeziora Tanganiki
Wiadomość
  Rybki w akwarium

Moze je zarezerwowac dla Ciebie?


A co oni tam maja ?

A poza tym co to znaczy ''zmiana obsady''.


Teraz bede mial ryby z Tropikalnego jeziora Tanganika :)

Oczywiscie dziekuje za info na temat gieldy akwarystycznej - bede tam na 100
% choc z innego zrodła
wiem ze nie bedzie ciekawych okazow.

ciuSMa

 
  4000K 5000K czy 6000K która barwa lepsza?
Szukając po necie znalazłem coś takiego:

"Narva Oceanic Light-świetlówka o pełnym widmie słonecznym
przeznaczona dla roślin wodnych.Zapewnia optymalny wzrost roślin
w akwarium.Idealna temperatura barwowa dla roślin wodnych:4000K,
dzieki zblizonemu do słonecznego składowi widma światła zapewnia
idealne warunki fotosyntezy i zapobiega wzrostowi glonów w słodkiej
wodzie,znakomite oddanie kolorów dzieki współczynnikowi oddawania
barw 1A(bardzo dobry).

Narva Oceanic Nature-świetlówka o pełnym widmie słonecznym
przeznaczona do akwariów słodkowodnych i słonowodnych.Najlepsze
swiatło sprzyjające hodowli oraz prezentacji(Ra 1A) ryb i roslin
pochodzących ze skąpanych w słońcu wód np.ryb teczowych,ryb z
afrykańskich jezior Malawi i Tanganika,wspomaga wzrost morskich alg
i korali w słonej wodzie dzieki symulacji pełnego widma słonecznego
i temperaturze barwowej 6000k,wspomaga przebieg procesu fotosyntezy
i zapobiega wzrostowi glonów w słodkiej wodzie."

I wracając do naszych żarówek enerooszczędnych - wpradzie mają one współczynnik oddawania barw 1B, czyli trochę gorszy od świetlówek specjalistycznych, ale mimo to chyba nadal jest to dobra i tania alternatywa oświetlenia, a raczej doświetlenia akwarium. Oczywiście pod warukie zakupu tych pomiędzy 4000 a 6000K.

Dam znać jak mi się uda kupić jakąś żarówkę energooszczędną o temperaturze 4000K lub 6000K. Może kupie obie i porównam? Zobaczymy jak z ich dostępnąściąą u mnie w Opolu.
  Jakie roślinki
Dzięki za odpowieć ale mam do niej kilka uwag.
1. Naskalniki rosną do 10-11 cm.
2. W naturalnum środowisku ( w jeziorze Tanganika) Nasaknik i Księżniczka żyją w zgodzie
3. Wszędzie gdzie czytam opinie na temat księżniczek i naskalników Malniera wszyscy pisza że naskalnik to jedyna ryba ,która dobrze współżyje z ksieżniczką i na odwrót jesli w akwarium jest odpowiednia ilośc kryjówek (w moim taka ilość jest)

Nie nawidze akwariów dzungli gdzie nic nie widać poza roślinami jedyne rośliny jakie mam to moczarki pływające i taką zieloną żywa kulke która nie ma kozenia i mozna ja wyciskać jak gąbke
P.S. W akwaria sie bawie od jakiś 8 lat i miałem już większość ryb Zaczunając od głupików itd. poprzez skalary kończac na pielęgnicach i nie jestem aż takim bezmuzgiem i żółtodziolem chciałbym sie tylko dowiedzieć co w stym akwa przeszkadzaja bocje i węgożyk ?? Przeciesz węgożyk ciągle prawie jest schowany jak kret w rzwirze. Może wywalić bocje i dla czego??
  Co to za ryba? - pytania i opisy
Nazwa Polska: Pielegniczka Kakadu
Nazwa Łacińska: Apistogramma cacatuoides
Maksymalna wielkość: Samiec 10 cm, samica do 4.5 cm
Karmienie: Pokarm żywy ( wodzień, wazonkowce ), mrożony ( szczególnie ochotka, moga byc artemie ), od czasu do czasu pokarm roslinny w platkach ( np. Bio-vit Tropicala )
Rozmnażanie: Jajorodona, samica składa w zależnosci od jej wielkosci 60 - 150 jaj. Larwy wykluwaja sie w temperaturze 26 ° w ciagu 3 dni. Zaczynaja pływac tak ok po tygodniu od złożenia.
Wystepowanie : W Peru - basen Ucayali i W Brazylii - Rio Tefe
Własne opinie: Polecam trzymac je w akwariach z gęsta roslinnoscia i drobnoziarnistym piaskiem. Ryba bardzo dobra zarówno dla poczatkujacych jak i zaawansowanych.

Nazwa Polska: Cypichromis Leptosoma
Nazwa Łacińska: Cypichromis Leptosoma
Maksymalna wielkość: Samce do 14 cm, samice mniej
Karmienie: Pokarm drobny, najlepiej cyklop, czerwony plankton, ale od czasu do czasu moze byc wodzien, przynajmniej raz w tygodniu jakispokarm roslinny ( np. spirulina )
Rozmnażanie: Jajorodna, inkubuje ikre w pysku. Samiec obejmuje terytorium wielkosci pilki siatkowej i zaprasza do niego samice. Po tancu godowym zaczyna sie tarlo. Samica moze zniesc 5 do 25 jaj które potem inkubuje przez 3 tygodnie w pysku.
Wystepowanie : Jezioro Tanganika
Własne opinie: Ryba bardzo żywa. powinna miec duzo miejsca do pływania
 
  Co to za ryba? - pytania i opisy
I wszystko jasne. To jest SZCZELINOWIEC LELEUPA (Neolamprologus leleupi)
www.akwarium.mud.pl/szczlele.html
Bardzo terytorialna ryba z afrykańskiego jeziora Tanganika.Zupełnie nie nadaje się do hodowli w tak małym akwarium, zwłaszcza wielogatunkowym.
  obsada do 200l
Możesz dorzucić muszlowce np. Neolanprologus brevis lub Neolanprologus mulifascjatus (muszlowiec krótki i muszlowiec wielopręgi) bo te rybki które wymieniłeś Paracyprihromis nigripinnis nie są muszlowcami Przez niektórych miłośników Tanganiki nazywane są "śledziami z Tanganiki" , a to dlatego że jest to ryba stadna występujaca w jeziorze w dużych ławicach tak więc w akwa. powinno się ich trzymać conajmniej 10szt (min. długość zbiornika 120cm) Jeżeli masz zbiornik 120cm. i bardzo Ci na nich zależy możesz pokusić sie o 8-10 szt ale niestety nie bedą się tam czuły dobrze gdyż potrzebują duzej przestrzeni do pływania
Więcej o muszlowcach poczytaj tu:http://tooold.superhost.pl/
A o Paracyprichromisach tu: http://www.tanganika.inet...igripinnis.html
Pozdrawiam.
  Co sądzicie o mojej pseudo Tanganice :)
Przede wszystkim w Tanganice powinny być rybki z tego właśnie jeziora, inaczej zwać się TANGANIKA nie powinno... Do Julidochromisów Marlieri (bo takie tam 2 chyba pływają) możesz dodać J. Ornatus (naskalnik kędzierzawy), J.Transcriptus (naskalnik wężogłowy), a jeżeli gdzieś znajdziesz to J Dickfeldi. Nie kupuj tylko J. Regani bo ja np. taki błąd popełniłem i Marlieri strasznie zaczeły ostanio gnębić parkę Regani, mimo tego, że są podobnej wielkości. Zresztą jest możliwość aby w takiej sytuacji doszło do hybrydyzacji a tego należy unikać.
Kolejnymi fajnymi rybami są te z rodziny Neolamprologus, szczególnie dosyć łatwo dostępne i łatwe w hodowli są Leleupi, słynne Księżniczki Burundi, ew. Szczelinowiec pięciopręgi, ale jak podrastają to są agresywne.
Ja natomiast mam również z rodziną Julidochromis Frontosy i mimo tego, że w naturze jedzą inne rybki i to całkiem spore - nie mam problemów, są wręcz płochliwe i czasmi obserwuję jak księżniczki,a nawet marlieri je delikatnie przepędzają.
A wracając do Twojego akwarium : powinieneś wymienić swoje tło na mniej roślinne (tylko kamienie na plakacie, bądź struktura kamienna ). Na początku forum napisaliście, że roślinności mimo panującej powszechnie opini jest sporo... powiem tak... owszem nie! są ale jedynie w płytkich i ciepłych zatoczkach. Tak to są niewidoczne w całym jeziorze.
Jeśli chodzi o kamyki to przede wszystkim wapienie ew. lawa dla kontrastu.
Życzę suckcesów i ciekawych obserwacji!
  Jaka obsada do Tanganika w 120 L
Altolamprologus calvus – słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych. Hodowana w akwariach.

Występowanie: żwirowy i skalny litoral południowo-zachodniej części Jeziora Tanganika, na głębokości poniżej 20 m.

[edytuj] Opis
Ciało silnie bocznie spłaszczone, wygrzbiecone, ze spiczastą głową i dużym otworem gębowym. Wysoka płetwa grzbietowa. Kolor ciała od ciemnoszarego do czarnego, z oliwkowobrunatnym odcieniem, pokryte białymi kropkami. Na bokach 6 - 7 pionowych, czarnych pręg. Osiąga długość 13 - 15 cm.
Dymorfizm płciowy: samce są większe i ciemniejsze, mają dłuższe płetwy brzuszne, grzbietową i odbytową.

Ryba drapieżna, czatująca na małe ryby, podkradająca ikrę innych gatunków. Zaliczana do szczelinowców i muszlowców, ponieważ chętnie zajmuje puste muszle ślimaków z rodzaju Lanistes. Wykazuje silną agresję wewnątrzgatunkową, w akwarium można hodować tylko jedną parę. Do tarła przystępują dobrane pary (gatunek monogamiczny). Samica składa w szczelinach skalnych lub muszlach do 100 szt. ikry. Opiekę nad ikrą i narybkiem sprawuje samica, samiec natomiast chroni obejmowane przez rodzinę terytorium

nie moj tekst!!!!!!!

kanapa i dlatego uwazam ze calvusy sa za duze do tego akwa(patrz podkreslone)
  [450l] Obsada Malawi
neolamprologus tretocephalus
To szczelinowiec z jeziora Tanganika.
tropheus moorii
To też pielegnica z Tanganiki.
cyrtocara moorii , pseudotropheus zebra
To pyszczaki z Malawi. Więc chyba mało o tych rybach znalazłeś informacji w necie.
Masz na Forum przykładowe obsady zbiorników Malawi, poszukaj może najpierw i podaj co byś chciał z tych ryb mieć u siebie.
  Muszlowce 272l - lamprologus ocellatus
Witam,

Chciałbym uzyskać wszelkie informacje, porady (oprócz tych, które już posiadam) na temat założenia akwarium z lamprologus ocellatus czyli muszlowcami wielkookimi.

Bedzie to moje pierwsze akwarium z rybami z jeziora Tanganika. Teraz posiadam akwarium 240l Ameryka Płd, Paletki, Skalary, Zbrojniki.

No więc zacznijmy.

Akwarium będzie miało wymiary 170cm x 40cm x 40cm. Z artykułów z magazynu "Nasze Akwarium" na temat lamprologus ocellatus wynika że będzie to bardzo wystarczający zbiornik pod względem wielkości dla tych ryb. Chciałbym uzyskac informacje na temat:

- Jakich kamieni użyć oraz jaka jest średnia cena za /kg?
- Czym najlepiej z waszego doświadczenia karmić ryby (nie płatkowane)?
- Ile samców mogę posiadać przy łącznej ilości ryb w stadzie wynoszącej 10 szt.?
- Jaką stosować filtrację? Mechaniczna + Biologiczna czy Mechaniczna?
- Czy ryby obierają za terytorium tylko muszle (oraz okolice) czy również skały?
- Jaka jest średnia cena osobnika tego gatunku?

Dziękuję z góry i proszę o rzetelne oraz najlepiej oparte na doświadczeniu wypowiedzi.

Pozdrawiam,

Muszel
  rybki do akwarium 112l na dno?
Za dwa tygodnie wprowadzimy do akwa kilka barwniaków czerwonobrzuchych w celach i tylko to.

Wytłumacz proszę bo nie jarzę czy nie dokończyłaś zdania czy chcesz wsadzić do akwarium jakieś cele (skojarz z więzieniem ).

Te barwniaki to niekoniecznie - cały czas myślimy o głównej obsadzie - chciałabym aby syn miał "szkołę" przy rybkach rozmnażajacych się

No ja bym co inszego wykombinował. Może zróbcie biotop jeziora tanganika. I trzymajcie jedną parę księżniczek z burundi. A że ryby te żyją zgodnie w rodzinach, to jak wam się rozmnożą nie musicie ich wydawać. No chyba że będzie ich już za dużo jak na 112l A poza tym księżniczki to piękne rybki.
A dodatkowym plusem jest fakt, że nie trzeba inwestować w dodatkowe światło (skromna ilość roślin w tym biotopie). Poczytaj trochę o tym gatunku i sama orzekniesz czy to to.
  jka obsada
Witam.

Z tego co mi wiadomo, to żadne ryby z jeziora Tanganika nie są proste w hodowli, ale jeżeli już chcesz je hodować to polecałbym Muszlowce ( Brevisy, Ocellatusy, Multifasciatusy ) lub Szczelinowce ( tak mi sie wydaje ) .Na początku bardziej polecałbym muszlowce, ale zrobisz jak uważasz.

Pozdrawiam.
  Jakie łagodne pielęgnice ?
Księżniczka z Burundi to ryba z jeziora Tanganika. Nie nadaje się do trzymania z pielęgniczkami oraz innymi pielęgnicami niż z tymi pochodzącymi z jeziora Tanganika. Jest rybą niezwykle agresywną i waleczną a gdy uwieźmie się na daną rybę zazwyczaj ją zagania na śmierć. Nie polecam jej początkującemu. Jeżeli chcesz zacząć od pielęgnic to spróbuj z pielęgniczkami jak Kakadu, Agassiza, Borelli, Ramireza itp itd. Potem możesz się przerzucić mając większe akwarium na średnie pielęgnice z CA/SA. Możesz także w tych 120 litrach zacząć odraz od tych średnich i odchodować sobie parkę Pielęgnicy Zebra lub Meeka itp itd. Musisz wybrać spośród małych i trzymać w takim akwa jedną parkę ostatecznie.

Jeżeli możesz to podaj rozmiary akwarium. (!!! uprasza się o podawanie ich odrazu !!!)
  320l ----> szukam "fachowca" :))
Witam taki baniaczek daje już trochę opcji ''Jaki Biotop urządzić" to zależy od Ciebie i ryb jakie byś chciał w nim trzymać bo mogą to być pielęgnice np z Afrykańskich jezior takich jak Malawi lub Tanganika albo dużych pielęgnic amerykańskich chyba ze interesują Cię jakieś mniejsze ryby ...ach sam widzisz ile jest opcji dlatego napisz co który z biotopów byc wolał ;]
  Film z Malawii..i nie tylko
Karlos odrazu cie polubiłem choć dzieli nas 27 lat:) Widze masz akwarium z rybami z jeziora tanganika, a ja je właśnie uwielbiam:) mam 300l z tanganiką i mniejsze z złotymi rybkami:)

[ Dodano: 2007-01-16, 18:19 ]
w biotopie tanganiki mam 1 pawiookie 1 papuzią i 1 wyrośnięty pyszczak zebra. Napisz mi skład twojego biotopu jezior tanganika

[ Dodano: 2007-01-16, 18:20 ]
aha i jeden duży zbrojnik i coś podobnego do kiryśnika czarnoplamego
  [112l] Tanganika
Witam wszystkich fanów akwarystyki. Jestem nowy na tym forum i chce przedstawic moje akwarium z rybkami z jeziora Tanganika. Prosilbym o rady i sugestie.

Akwarium standardowe 80x35x40 (profil)

Flora:
Anubias

Fauna:
4x Szczelinowiec Leleupi
2x Bocja Wspaniala (na wydaniu, zostaly z poprzedniego akwarium)
1x Zbrojnik Niebieski

http://img122.imageshack....akwariumag3.jpg

Ostatnie pytanie mam. Czy móglbym dodac jakies jeszcze ryby z tanganiki jak pozbede sie bocji ? Naprzyklad calvusy czy naskalniki ?
  jaki to pyszczak?
Na 100% jest to "emperor cichlid" (z angielskiego) -Boulengerochromis microlepis . Resztę znajdź sobie sam

Niestety nie mogę się zgodzić :
1. Boulengerochromis microlepis żyje w Tanganice
2. Boulengerochromis microlepis nie jest gębaczem,

Boulengerochromis microlepis
Występowanie: strefa profundalu Jeziora Tanganika, na głębokościach poniżej 50 m oraz w strefie litoralu. Gatunek endemiczny.
Ciało wydłużone, bladożółte, u samic 4 - 5 ciemnych plam po bokach. Samce są większe od samic.
Dorasta do 65 cm długości (według niektórych źródeł do 70 cm), osiąga do 4,5 kg wagi. Żywią się rybami i krewetkami. Ikrą i narybkiem opiekują się oboje rodzice.
Co do tej ryby obstawiam Malawi i przedstawiciela rodzaju Tyrannochromis lub rodzaju pokrewnego, jest to samica i nie dokładnie ukazane są cechy gatunkowe, samice z rodzaju Tyrannochromis są podobne do siebie.
  KORZEŃ w akwarium?
Oczywiście że korzeń pasuje do malawi i to bardzo ładnie wygląda, przeciez malawi tak samo jak tanganika to nie pustynie to są normalne dwa jeziora tylko o bardzo specyficznej wodzie. W tych jeziorach występują i rosliny i korzenie zobaczci film który pokazuje róznorodnośc tego biotopu
Co do skalarów to stanowcze nie.
Zgadzam się z przedmócami że biotopów się nie miesza nawet malawi i tanganikę

Aha ten film to Jewel of the Rift
Ato niby czego dotyczy Coś sie gubisz... Korzeń z Azji w Afryce z rybami z SA
Może jeszcze jakieś pilęgnice z SA?
Jesteś przy zdrowym umyśle?My tu mamy za zadanie radzić a nie mieszać!!!
Rada: sprzedaj korzeń,oddaj skalary i nie słuchaj laików.
Moderator (profesjonalista jak mniemam) coś powiedział,inni również.

[ Dodano: 2008-01-29, 00:14 ]
ale ja posiadam swoje pyszczaki ktore razem z skalarami zyja w moim akwarium w zgodzie od dlugiego czasu
i nic nie wskazuje na jakies sprzeczki pomiedzy nimi
A widziałeś kiedyś tygrysa z lwem w jednej klatce (Azja + Afryka)
Niektórzy mówią,że są akwarystami,ale tylko trzymają (męczą) ryby.
Powodzenia!!!
  Filtracja w 375l czy wystarczy?
Filtracja wystarczy ale nie do akwa przerybionego.. Ta filtracja starczy na ok. 20 trofci + 2 pary eretmodusów ewentualnie. Jak chcesz troszkę przerybić akwarium- do 30sztuk i 3 pary eretmodusów to powinieneś pomyśleć o jeszcze jednym kubełku np. Tetra EX 700 albo kupić jeden a pożądny - Tetra Tec EX 2400 - rzadko spotykany ale na allegro jest cena ok. 650;) Co do obsady to od 20-30 tropheusów (zależy od filtracji) - możesz mieć Tropheusy; Ikola, bebmba, duboisi co ci się podoba nawet 2 gatunki po 10-12 sztuk każdy. Ale nie trzymiemy ikola z bembami bo sie krzyżują. Do tych 20-30 trofci możesz dorzucić Eretmodusy np. Eretmodus cyanostictus- bardzo fajne i kolorowe ryby z jeziora Tanganika wprawdzie nie pływają zbyt wiele ale bardzo dużo do akwa wnoszą. Wystrój najlepiej piasek (po 8 zł worek praktikerze) - potrzebujesz ok 2/3 worki. Wystrój najlepiej z kilku dużych kamieni piaskowca lub wapieni. Jak ci się podobają rośliny to jedynie anubiasy ale też nie dużo. Przy większych trofciach i tak nie wytrzymają ;P Najlepiej jakbyś nie kupował zbyt mocnego oświetlenia bo rybki mogą nie wyglądać na tle jasnego podłoża zbyt korzystnie. Tu masz link do opisów poszczególnych gatunków trofci - http://www.tropheus.com.p...mid=3&topid=12# . Pozdrawiam i powodzenia w zakładaniu TANGI
  ryby z Tanganiki
www.tropheus.com.pl

Spróbuję bez nadmiernej autoreklamy :

Od trzech lat importujemy BEZPOŚREDNIO z jeziora Tanganika wszelkie dostępne ryby z tego biotopu.
Prowadzimy sprzedaż stacjonarną i internetową dla firm i osób prywatnych.
W galerii jest około 1950 zdjęć przede wszystkim z naszych zbiorników.
Jest moncno merytoryczne forum, ponad czterysta FAQ-ów i odpowiedzi na nie.
Sporo artykułów i mnóstwo, mnóstwo wiedzy.

Zapraszam
Robert Mierzeński
  parametry wody - ok?
parametry dobre tylko te azoatnay są troche wysokie 50mg/l możesz mieć kłopot z glonami podmieńiaj wode i używaj dobrej jakości ceramiki twardość wody masz super jak zmiękczyłeś wode??? czy leci u ciebie taka w kranie???? o i jeszcze bardzo ważna rzecz jakie ryby masz zamiar chodować w takiej wodzie bo jak z jeziora malawi lub tanganika to woda kiepska :mrgreen: :mrgreen:
  zakładanie akwarium cz. 1 Typy akwari
Zanim przystąpimy do zakupu akwarium musimy zastanowić się nad typem akwarium jaki chcemy wykonać.

Akwarium słodkowodne z fauną mieszaną są często wybierane przez początkujących akwarystów jako niewielkie zbiorniki, w których mieszkają wspólnie bajecznie kolorowe a jednocześnie odporne ryby pochodzące z różnych zakątków świata. Tutaj najbardziej liczy się barwna różnorodność ryb oraz fantazyjna dekoracja akwarium przy jak najmniejszej ilości roślin na pierwszym planie.Akwarium holenderskie – bardzo efektowne, służące głównie do hodowli roślin wodnych z niewielka ilością gatunków ryb pochodzących z pojedynczego rejonu kontynentu. Do utrzymania takiego zbiornika potrzebne jest źródło CO2 dla roślin oraz mocne oświetlenie.Akwarium z rybami z rodzaju cichlidae- stanowi najczęściej próbę rekonstrukcji krajobrazu podwodnego składającego się głównie ze skał wapiennych typowych dla jezior Malawi i Tanganika. W akwarium tego typu nie hoduje się praktycznie roślin wodnych.Akwarium biotopowe –są względnie nowym stylem w akwarystyce polegającym na odtworzeniu niewielkiego wycinka przyrody za pomocą niedużej liczby roślin, ryb i elementów dekoracyjnych ( korzeni, kamieni)Źródło:
poradnik Hagen "Oświetlenie"
  mglista i mętna woda... help!!
biotop-tanganika, same pyszczaki krótko mówiąc... i w tym akwarium juz bym zapewne nie mial takiego problemu gdyż zbiornik miałem uruchomić najpierw na miesiąc aby sie wszystko ustatkowało i dopiero pozniej kupić rybki


To jak zaczniesz i zeby nie popelniac bledow to moze najpierw poczytaj http://klub-tanganika.pl/...id=13&Itemid=33 lub www.tropheus.com.pl
Jesli oczywiscie miales na mysli ryby przechowujace ikre i larwy w pysku. Bo mianem "pyszczakow" okresla sie te z jeziora Malawi i z reguly z grupy Mbuna (najczesciej spotykane w Polsce).
Sorry za mala dygresje.
  1
Czy we wroclawskim zoo powstanie najnowoczesniejsze w Polsce afrykarium? jutro (15.11.07) decyzje maja podjac miejscy radni. Tym razem nie chodzi o wykladanie pieniedzy, ale o formalnosci. Aby inwestycja mogla sie rozpoczac, trzeba zmienic plan zagospodarowania przestrzennego wroclawskiego zoo. To dokument, ktory mowi, co w tym miejscu mozna wybudowac.-Bez uchwaly, ktora maja przyjac radni, nic w tym miejscu zrobic sie nie da-tlumaczy grzegorz Roman, dyr depertamentu architektury i rozwoju w urzedzie miejskim. Afrykarium ma powstac w ciagu 4 lat. Zajmie prawie poltora hektara w srodku ogrodu. Ma zachwycac. Dzieki specjalnym tunelom zwiedzajacy zobacza rekiny nad glowa i pod nogami. Atrakcja maja byc ryby z jeziora Tanganika i Malawi. Bedziemy je ogladac po wejsciu do szkieletu jednego ze statkow, przypominajacych takie, ktorych pelno u wybrzezy Namibii. Wokol maja pluskac sie hipopotamy, a na niewielkich wysepkach porosnietych sawanna zaczna biegac antylopy i goryle. Radoslaw Ratajszczak, dr zoo, chce, by odwiedzajacy w ciagu dwoch godzin spaceru zobaczyli w pigulce cala Afryke. Ale zanim to nastapi i w zoo przeniesiemy sie na inny kontynent, trzeba sporo zainwestowac. Wladze miasta koszt tego nowatorskiego przedsiewziecia szacuja na 30 mln euro. Pieniadze beda pochodzic z budzetu miasta, jak rowniez z Unii Europejskiej.(Magdalena Kozioł -Polska Gazeta Wroclawska)
  Ciekawe aukcje allegro
http://www.allegro.pl/item361277339_200l_ tanganika_malawi.html - jest malawi???


no ... Tanganika owszem ... szczelinowce i frontosy .... ale gdzie tu Malawi?? To mnie rozbawiło "Ryby to rzadko spotykane pielegnice z jezior Tanganika i Malawi nie do kupienia w zwyklych sklepach zoologicznych razem 40 szt. wartosc okolo 600 zl." ...

Kot.
  jaka temparutara w akwarium
Wszystko fajnie tylko w rozważaniach pomijacie kwestię następującą: Malawi jest bardzo dużym jeziorem, tworzy własny mikroklimat z burzami występującymi nad jego obszarem niezależnymi od pory deszczowej. Bawienie się w naśladowanie zmian klimatu w praktyce sprowadza się do zmiany długości dnia świetlnego bo do pozostałych wachań IMO nie ma dostatecznych podstaw w postaci danych z obszaru jeziora.

Żeby ryba zatraciła swoje endemiczne cechy przystosowawcze do warunków potrzeba ......... lat, co przekłada sie na .......... pokoleń.
O ile pamiętam dla Tanganiki wynosi to około 20 mln lat, zakłądając życie ryby na poziomie średnim w stanie dzikim 4 lata daje to 5 mln pokoleń.
W 20 mln lat to możesz z płaza zrobić gada a z gada ssaka. Doświadczenie pokazuje że wystarczyło 30 lat hodowli pyszczaków aby przystosowały się do warunków akwaryjnych. Np. hodowlana ryba bedzie w miarę dobrze żyła zarówno w pH 7 jak i 8,5
  jaka temparutara w akwarium
harisimi

Baaardzo się mylisz.
Żeby ryba zatraciła swoje endemiczne cechy przystosowawcze do warunków potrzeba ......... lat, co przekłada sie na .......... pokoleń.
O ile pamiętam dla Tanganiki wynosi to około 20 mln lat, zakłądając życie ryby na poziomie średnim w stanie dzikim 4 lata daje to 5 mln pokoleń.


Ja tak trochę OT , odnośnie tego cytatu.
Skąd wziąłeś te dane?
Wiek Wielkiego Ryftu Afrykańskiego określa się na 20mln.lat.
Najstarsze osady w jeziorze mają niecałe 12 mln. lat , więc te rybska ewoluowały gdzie?

Jeśli ewolucja przebiegałaby wg. Twojego tempa , to do tej pory siedzielibyśmy na drzewach , a nie oglądali ryb w baniaku.
  Tło [styropian + ceresit CR 65] by sision :)
Raczej nie zmienię biotopu - Tanganika tak mnie zafascynowała, że będzie na 100%. Poza tym mam dostęp do ryb z odłowu (Kraków, więc niedaleko) i zamierzam takowe zakupić.


Biotop na pewno piękny i interesujący, oby Cię jednak zbyt szybko nie znudził. Mnie osobiście coraz bardziej korci, nie by zamienić Malawi na coś innego, ale by dostawić drugie akwa z paletkami... No ale przy wynajmowaniu mieszkania to się raczej nie opłaci, bo w przypadku przeprowadzki (a w moim przypadku dystans mógłby być duży) podwójny problem.

Trochę mnie zastanawia ten pęd na ryby z odłowu. Wiem że temat rzeka (jezioro? ) ale czy na pewno jest sens? Lenek zastanowiłeś się po co Ci takie ryby? Po pierwsze, że są delikatniejsze, a po drugie, miej świadomość, że wspierasz jednak wyrywanie ryb z ich naturalnego środowiska. Zastanów się, czy morlanie Ci to odpowiada. Dla mnie to tak jakby kupować psy rasowe (=ryby z odłowu), podczas gdy schroniska pełne są niemniej pięknych i często rasowych psów (=rybki od innego hodowcy). Wiem że to temat na inną dyskusje, ale przemyśl, czy na pewno konieczne są Ci ryby z odłowu.

Pozdrawiam
  Ulubione pielęgnice
Hej.

Ja generalnie lubię wszystkie pielęgnice, może oprócz papuzich (wiadomo z jakiego powodu). Ale do 1 miejsca zaliczam wszystkie pielęgnice pochodzące z Jeziora Tanganiki w Afryce. Jak dla mnie, jest to najpiękniejszy biotop gdzie żyją dość różne gatunki ryb o odmiennych budowach ciała, trybie zachowań i sposobach polowania. W Tanganice możemy spotkać jak i zarówno maleńkie muszlowce, które w razie niebezpieczeństwa skrywają się w muszli, i także wielkie i drapieżne Frontozy, które polują na stadne ławicowe ryby w nocy.

A do 2-go miejsca zaliczam pielęgnice pochodzące z SA, głównie ciekawe i dość majestatyczne i popularne pielęgnice pawiookie, jak dla mnie - są to naprawdę niesamowite ryby, oczywiście lubię też meeki i wiele innych ryb z SA. Także dosyć ciekawe są paletki, dyskowce, skalary i altumy, ale jak dla mnie - mają w sobie mało 'pielęgnicowatego' ;) Z powodu zachowania, są całkowicie spokojne, majestatyczne i płochliwe.
  Akwarystyka
Witam wszystkich serdecznie.
Ciekaw jestem kto z Was hoduje obecnie ryby akwariowe.Wiem,ze chyba Paweł/Szalony4/posiada akwaria.Ja posiadam akwarium biotopowe tj.Biotop Jeziora Tanganika,w którym pływają głownie tzw Tropheusy Bemba a także Calvusy.
Wczesniej pielęgnowałem przez kilka dobrych lat rybki/pyszczaki/ z innego afrykańskiego jeziora tj.Malawi lub inna nazwa Niassa.


Po lewej/żółty/szczelinowiec Lelupa,po prawej o wygladzie bandyty Calvus Black

podstawowy mieszkaniec Tropheus Bemba/bardzo młody/

jeden z najstarszych mieszkanców Zbrojnik Niebieski,pamietajacy czasy poprzedniego biotopu/Malawi/

Naskalniki Regani


Pozdrawiam.SŁawek
  Muszlowce częsc tanganiki
Chce wam dzisaj przybliżyć te fajne rybki jakimi sa muszlowce z jeziora Tanganika w Afryce. Są to rybki które zamieszkują muszle (Winniczka, Ampulari) jak sama nazwa wskazuje. Ten rybki można trzymac w małych akwariach min 30 l ale w nim jest trudno utrzymac dobre warunki biologiczne najbardziej obtymalną pojemnoscia jest 50 l. W akwarium o takiej pojemności można trzymać takie gatunki jak Lamprologus Ocellatus (Bardzo fajnie zakopują muszle ) Neolamprologus Multifasciatus (Fanie kopią dołki w akwarium ) i jeszcze Neolamprologus brevis ( O zachowaniu tych ryb mało wiem) z tych gatunku mozna trzymac tylko pare w akwarium zeby było miejsce na potomstwo . Na tym skończe mój opis jak cos ciekawego mi sie przypomni to napewno napisze

Pozdrawiam Admin
  Przyjmę każdą ilość ROŚLIN i rybek (ŚWIDNIK)
Zależy wszystko od punktu siedzenia. Ja od odrąbania łba, zamrażania wolę taką rybę przenieść do akwa. gdzie jest jakaś drapieżca (np. kiryśnik czarnoplamy) lub żółwia gdzie się nie "zmarnuje". Jeśli kochamy tak rybki to dlatego je hodujemy? Hodując ryby, które jest bardzo ciężko rozmnożyć (bocje, paletki itp) przyczyniamy się do niszczenia tych gatunków. Np. przez 20 lat z jeziora Tanganika były odławiane same samce muszlowców(samica się chowała głęboko w muszli gdzie jej nie było widać, tylko z muszli wystawał ogon samca) krótkich przez "kochających", "tolerancyjnych" akwarystów. Przecież niedobór samców tego gt. na pewno się odbił na populacji brevisów. "Kochający" terrarysta, akwarysta dba o swoich pupili na różne sposoby z którymi możemy sie zgodzić albo nie zgodzić.
  Problem z nurzańcami:/
8 godz. światla to troche mało. a jak masz tajgę to musisz rosliny trochę przeżedzić,bo zbyt mało swiatła jest w gestwinie

Nie mam tajgi, tylko mam tangę, czyli hoduje ryby z jeziora Tanganika:) Tam jest roślin jak na lekarstwo:)
  spotkanie
Dzień dobry,

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich tych, którzy są zainteresowani biotopem Jeziora Tanganika do siedziby firmy „Tropheus Tanganika” w Krakowie przy ul. Szkolnej w sobotę 28 kwietnia 2007 r.
W trakcie tego nieformalnego spotkania wymienimy się swoimi spostrzeżeniami, spotkamy ludzi o podobnych upodobaniach i podobnie „zakręconych” jak my. Chcemy Wam też zaproponować udział w warsztatach przygotowanych przez użytkowników naszego forum:

- „Utrzymanie zdrowego zbiornika tanganikańskiego" - krótka prelekcja pod tym tytułem, połączona z wymianą poglądów i doświadczeń.

- „Pielęgnice piaskowe - wszystko, co o nich wiemy" – połączona jak wyżej z wymianą poglądów i doświadczeń.

Dla wielu możliwość zobaczenia osobiście ponad 100 odmian i gatunków ryb z Jeziora Tanganika w jednym miejscu jest okazją nie do zaprzepaszczenia. Spotkanie październikowe (2006) unaoczniło nam, jak głęboki sens mają tego typu imprezy – nie tylko towarzyski, ale i poznawczy.

Szczegółowe informacje dotyczące spotkania pojawiać się będą sukcesywnie na naszym forum na stronie – www.tropheus.com.pl .

Zapraszamy - może LFA przyjedzie zobaczyć?
Marta i Robert Mierzeńscy
  Spis treści Tanganika MAGAZYN Nr 2
1. List z Zambii – spojrzenie na Nsumbu – Michelle Buckland
2. The “Red Princess”: a geographical variant of Xenotilapia nigrolabiata
or an undescribed species „Red Princess”. Wariant geograficzny
Xenotilapia nigrolabiata czy nieopisany gatunek? – Thomas Andersen (wersja angielsko-polska)
3. Xenotilapia nigrolabiata „Red Princess” – hodowla i obserwacje własne.
Xenotilapia nigrolabiata “Red Princess” – breeding and own observations – Artur Krasuski (wersja polsko-angielska)
4. Grammatotria leimairii (Boulenger, 1898) - Marta Mierzeńska
5. Ekologiczne i morfologiczno-fizjologiczne podstawy żywienia pielęgnic –Wojtek Górecki
6. DAINICHI – nowa formuła pokarmów dla ryb – Rafal Andrzejewski
7. Rodzaj Tropheus– zachowanie i pielęgnacja w akwarium II – Lechosław Łątka
8. Opisy wybranych odmian trofeusów II - Marta Mierzeńska
9. Trofeusy i muszlowce – razem, czy osobno? – Krzysztof Mrzygłód
10. Telmatochromis temporalis (Boulenger, 1898) i jego karłowata forma „shell” synonim Telmatochromis burgeoni (Poll, 1942) - Krzysztof Haja
11. Przegląd tanganickich synodontisów cz. II – Ervin Schraml
12. Rośliny w zbiorniku tanganickim – Piotr Baszucki
13. Bakterie w przeciągu, czyli rzecz o przewietrzaniu i powtórce z historii – Stanisław Bodak
14. Zakładanie zbiornika – Przemysław Mirek
15. Styl… rzecz ważna! - Michał Łuczyński
16. Akwarystyka na Wyspach – Michał Dąbrówka
17. Nowe pielęgnice „babki” z jeziora Tanganika (streszczenie) - Krzysztof Mrzygłód
  Czy podzielić podforum Biotopy na inne podfora? [ANKIETA]
Witam,
już nie raz o tym myślałem, czy nie stworzyć nowej kategorii Biotopy, a tam umieścić podfora o tematyce biotopowej, jak to jest na wielu forach. Wszystko zrobię oczywiście po skonsultowaniu z Wami, Wasze pomysły także pomogą jak najlepiej stworzyć taką kategorię.
Ja proponuję takie działy:
AMERYKA (pł. + poł.)
AZJA
TANGANIKA
MALAWI
AFRYKA (inne ryby z rzek oraz innych jezior afrykańskich)
EUROPA (nasze europejskie ryby )
MORSZCZYZNA
AKWARIUM ROŚLINNE (to jest do dyskusji, bo nie wiem czy to jeszcze można zaliczyć do biotopów czy już do "stylu" akwarystycznego - co o tym sądzicie?)
Mile są widziane także Wasze propozycje. Proponuję, aby każdy, kto się wypowie w ankiecie na TAK, zaproponował ew. swoje działy do tych, co tu mamy. Jeśli dał odpowiedź na NIE, niech wyjaśni, dlaczego według niego nie należy w ogóle podzielać Biotopów. Wszystko po to, aby żyło nam się lepiej (nie dodam RAZEM ). Dzięki Waszym odpowiedziom coś się doda, coś się odejmie i będzie dobrze.
Ankieta będzie trwała tydzień, jeśli głosy przeważą za stworzeniem takich działów to będę następnie szukał moderatorów "Biotopowców" do tych działów
Pozdrawiam
Zimek
  Czy podzielić podforum Biotopy na inne podfora? [ANKIETA]
Ps. A kolega ''_cezary_'' ma u mnie na pieńku

Eh... Przecież Tanga będzie... Na innych forach ogólno- tematycznych są podfora "Afryka" i tam się nic nie dzieje. Tym bardziej (uważam) że tak też będzie tutaj. Miałem na myśli o zwierzęta po za jeziorem Tanganika. Dlatego Zimek wziął Afrykę.
Gdyby miały powstać podfora to w jego skład wchodziłyby (według mnie):
TANGANIKA
MALAWI
AZJA*
AMERYKA(obie)*
EUROPA

IMO bym nawet wywalił tą Europę... prawdopodobnie nie będzie zainteresowania.
*słyszałem że niektóre rośliny i ryby występują w obu tych biotopach
  Zakładamy nowe 300 lit
W takim akwarium fajnie prezentował by się ryby z Jeziora Tanganika. Tyle, że trzymają się bliżej dna, ale niewiem jak wysokie jest Twoje akwarium

W pięciokątnym można ustawic tak dekoraje, że rybcie będą w centrum, a więc świetnie do obserwacji;] A są to naprawde ciekawe ryby!
  Czy są tu akwaryści ?
Obecnie mam akwarium z Pyszczakami ryby zimnych skalistych jezior Tanganika i Malawi polecam łatwe w chodowli jedynie wymagające co do zbiornika(mój ma ok300l)ale takie 120 już też się nada trzeba pamiętać że te rybki rosną do około 14-16cm i odpowiednio dobrać ich ilość do zbiornika.Są to rybki bardzo kolorowe,ciekawe mają charakterki lecz nie nadają się do łączenia z innymi gatunkami ze wzg na agresję jaką przejawiają w obronie swojego teryt.
  Wymagania pokarmowe
W zależności od rodzaju pokarmu, jakim ryby się odżywiają, dzielimy je na trzy grupy: ryby mięsożerne, roślinożerne i wszystkożerne. Sposób odżywiania się niektórych gatunków zmienia się z wiekiem osobnika: dieta staje się bardziej urozmaicona lub przeciwnie, wyspecjalizowana.

Ryby mięsożerne. Atakują żywe zwierzęta, zwykle osłabione, zdecydowanie rzadziej zjadają martwe. Ich zdobyczą padają głównie pierścienice, owady i ich larwy, skorupiaki, inne, mniejsze ryby, narybek, czasem nawet ich własny. Mięsożernymi rybami słodkowodnymi są skalary i bojowniki, a morskimi amfipriony i rogatnice. Niektóre ryby mięsożerne mają wyspecjalizowaną dietę. Na przykład pewne ryby morskie - chetoniki - odżywiają się koralami.

Ryby roślinożerne. Naprawdę wyłącznie roślinożernych ryb jest mało i są raczej utrapieniem dla akwarystów, ponieważ mogą zniszczyć delikatniejsze rośliny. Niemniej ryby roślinożerne są czasem użyteczne, gdyż usuwają glony nitkowate, które mają tendencję do nadmiernego rozwoju i zarastania akwariów. Glonami odżywiają się np. Tropheus sp. z jeziora Tanganika. Niektóre ryby, ściśle roślinożerne w środowisku naturalnym, w akwarium stają się wszystkożerne, jak np. molinezje i mieczyki.

Ryby wszystkożerne. Ryby te pobierają rozmaity pokarm, zarówno drobne zwierzęta, jak i dość delikatne części roślin. Karpiowate (np. kardynałek i brzanki) i gupiki są najbardziej znanymi rybami wszystkożerny-mi. Ich pysk jest wyposażony w niższe i szersze zęby niż u ryb mięsożernych, umożliwiające im rozdrabnianie pokarmów różnego rodzaju.
  Rybki z Tanganiki
Paracyprichromis nigripinnis blue neon ryby z jeziora Tanganika w moim akwarium

23.Mamusia z pełną paszczą radości.


24.


25.


26.i dumny Tata
  Utrzymywanie ryb morskich
dragon, troszke bylo porozwalane jak robilem foto , moje malawi zamieszkuje juz kilka ksiezniczek z burgundi , para barwniaków , i kilka pyszczaków leleupi.


księżniczki z Burundi i nie pyszczaki tylko szczelinowce lelupa i to nie są ryby z Malawi tylko z jeziora Tanganika i to nie wszystkie bo barwniaki zamieszkują rzeki.
  Tanganika vs. Malawi
Zgadzam się z opinią, że Twoje 144litry to za mało jak na Malawi. Ryby z tego jeziora są większe i bardziej narwane niż kuzyni z Tanganiki. Sam mam saulosi (te co są aktualnie na sprzedaż) w 200l z dużym dnem (100x50) i miejsca jest akurat na styk dla stadka 3 samców i 9 samic. Tylko dzięki dużej ilości kamieni ryby maja miejsce dla siebie.
Jako, że wcześniej również miałem roślinny baniak, też miałem problem z sinicami (pewnie przez 70W światło HQI nad tym baniakiem). Aktualnie sobie jakoś z nimi radzę poprzez częste podmiany, wsadzenie sporej ilości rogatka i zaciemnieniu powierzchni wody rzęsą.
Wracając do Tanganiki to trzymałem też kiedyś w 60litrach małe stadko Neolamprologus similis, nawet mi się regularnie tarły, ale było to wtedy moje 4 akwarium, stało na podłodze i jakoś miałem z nim najmniejszy kontakt więc ryby wydałem. Ale były bardzo ładne i interesujące, jak to pielęgnice. Myślę, że w takim akwarium jak piszesz właśnie stadko muszlowców i/lub kilka spokojnych naskalników powinno dobrze się komponować.
  Spirulina i Ichtio-Wit (Tropical)
A więc tak mam pytanie .
Zółwie mogą jesć jedzenie dla ryb (nazwy wymienione w temacie [Spirulina są to glony w płatkach, pokarm dla pyszczaków jeziora Malawi Tanganiki i Victorii, Tropical Ichtio-Vit jest to podstawowy pokarm dla ryb ])
I teraz się nasuwa pytanie karmiąc ryby żółwie też jedzą ten pokarm nic się im nie stanie
Nie myślcie, że trzymam pyszczaki z żółwiami (pyszczaki mam oddzielnie w akwa 200l i żółwie oddzielnie).
Z żółwiami trzymam małe stadko gupików
  około 450 l
Pseudotropheus flavus
Maylandia estherae red-red
Labidochromis sp. Hongi

Też brzydkie nie są .

Faktycznie zbiornik idealny pod malawi. Na początek kilka zasad:
1. Im mniej: ryb, nie zamaskowanego wyposażenia, nienaturalnych ozdób tym lepiej.
2. Ryby z jeziora Niasa to gatunki endemiczne, bardzo blisko spokrewnione, dlatego dosyć łatwo krzyżują się międzygatunkowo.
3. Tło strukturalne moim zdaniem to konieczność . Marzenie każdego malawisty to BTN pozostałe produkty to tylko lepsze lub gorsze podróbki . Zawsze zostaje CR65 rozwiązanie zdecydowanie tańsze, zwłaszcza przy zbiorniku tej wielkości.
4. Zanim wybierzesz obsadę czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj.
5. Raczej odradzam poleganie na opinii sprzedawców w sklepach zoologicznych, ze względu na kpt. 2 większość ryb sprzedawana jest jako pyszczaki mix .
6. Gdy będziesz kupował ryby najlepiej wybrać F1 lub F2 od sprawdzonych sprzedawców.
7. Gratuluję wyboru .

EDIT:
Z Tanganiki:
Tropheus moorii ikola
  Malawi + Tanganika
Ja osobiście nie mam doświadczenia z łączeniem tych dwóch biotopów. Nie wydaje mi się żeby był to dobry pomysł, ale łącząc odpowiednie gatunki myślę, że nie miałoby to poważnych konsekwencji.
Chociaż woda w Malawi różni się od tej w Tanganice, to i tak prawie każdy z nas trzyma ryby w wodzie jaką mamy w kranie. Również rośliny sadzimy zwykle te same (zazwyczaj niebiotopowe).
Różnice pokarmowe występują także w obrębie danego jeziora, pomimo tego w akwariach typu Malawi często spotyka się np. Yelowki z Saulosi. Konsekwencji żadnych nie ma. W przypadku tanganikańskich Tropheusów wskazane jest jednak dużo częstsze karmienie ze względu na ich specyficzny przewód pokarmowy.
Zarówno w akwarium typu Tanganika, czy Malawi kładziemy na dno wiele kamieni, zwykle wapienie lub łupki i dajemy piasek. Ryby z obu biotopów są terytorialne i lubią kryjówki. Często jakby nie same ryby to trudno byłoby odróżnić te dwa akwaria.
Jeśli chodzi o rozmnażanie to i tak trudno doczekać się potomstwa bez stosowania dodatkowego akwarium.
Wydaje mi się, że kwestia nie polecania łączenia tych dwóch biotopów wynika głównie z agresywności ryb. Jeśli jednak dobierzemy do siebie odpowiednie gatunki z Malawi i Tanganiki to nie powinno nic złego się stać.

Pozdrawiam
Mbuna
  Malawi + Tanganika
Humm dlaczego nie pytasz? Ponieważ uważam, że skoro w naturze te ryby się nie spotykają, to nie powinno się ich łączyć w akwariach.


Ale duzo czesc ryb w malawi, jak rowniez w tanganice nie spotyka sie mimo ze zyja w tych samych wodach, wiec jak dla mnie ten argument jest nietrafiony zupelnie.

Ja powiem tak, nie jestem za laczeniem biotopow, poto zakladamy malawi by miec w niej ryby z malawi, a jak sie nam podobaja ryby z malawi i tanganiki, to zalozmy sobie dwa akwaria.

Wracajac do tematu (lubie kontrowersyjne pytania) to uwazam ze nic wielkiego by sie nie stalo w polaczeniu tych dwoch jezior w jednym akwarium, oczywiscie biorac pod uwage fakt zywienia i zachowania
  Nasze sukcesy hodowlane
Jest to, jakże krótkowzroczna pobudka, bo cóż po rybach, które się nie mogą(zazwyczaj) rozmnażać? )

Zauważam pewne ruchy u młodych, które mają już pół roku i podejrzewam, że kiedy ze wspólnego zbiornika usunąłbym rodziców i jednego kolegę rodem z jeziora Tanganika, to szybko dojdzie do powiększenia populacji.
  1
Naskalnik Regana zyje w jeziorze Tanganika. Fauna i flora Tanganiki do glebokosci 100 m jest niezwykle bogata. Temp wody waha sie od 27-29 C. Naskalnik Regana jest rybka o dl 8 cm, przebywajaca najchetniej wsrod skal. Dorosle ryby lacza sie w stale pary i zajmuja wybrane przez siebie terytorium. dymorfizm plciowy nie wystepuje u tego gatunku. Samce sa bardziej agresywne; samice w charakterystyczny sposob chronia swoje cialo tak, by wyeksponowac swoj brzuch. Tarlo odbywa sie w roznych jamkach; samica odwrocona do gory brzuchem sklada zielonkawe jaja pod sufitem jamy, a samiec zapladnia je przyjmujac podobna pozycje. Pieczara z jajami strzezona jest glownie przez samca. Liczba jaj zlozonych jednorazowo wynosi 20-30; para trze sie co 3-4 tygodnie. Cztero milimetrowe larwy wylegaja sie po 2-3 dniach, po 8 dniach zaczynaja swobodnie plywac. Zywia sie larwami solowca, pozniej drobnymi widlonogami. Rosna dosc wolno. Ciekawostka-Ze wzglegu na unikalny charakter ichtiofauny Tanganiki, a takze ze wzgledu na to, ze jezioro to stanowi wielkie naturalne laboratorium, ograniczono na nim polowy ryb dla celow handlowych. Eksport ryb jest kontrolowany prawnie, tak wiec zachowanie w niewoli gatunkow z rodzaju Julidochromis jest zadaniem akwarystow.
  1
Szczelinowiec z Burundii ( Neolamprologus bricharoli ) zwany tez Księżniczką z Burundii. Jest to kolejna ryba z jeziora Tanganika. Rybka ta porusza sie z prawdziwa gracja jak przystalo na ksiezniczke. Ksiezniczki dlugo i starannie poszukuja swojego partnera, czesto dzieje sie to bardzo burzliwie, gdyz dochodzi do wielu walk. Dobrana parta sklada ikre, opiekuje sie gniazdem, a nastepnie potomstwem. Rowniez dorastajaca mlodziez opiekuje sie mlodszym rodzenstwem, ale tylko w ramach plemienia zapoczatkowanego przez rodzicow. W obronie rodziny niejednokrotnie dochodzi do prawdziwych walk plemiennych. W akwariach najlepszymi sasiadami sa szczelinowce i naskalniki.
  Co to są ryby endemiczne!?
Endemity są to zwierzęta,ryby,ptaki lub rośliny zamieszkujące tylko dane miejsce lub region. Występują na ograniczonym obszarze wodnym lub lądowym i nigdzie indziej nie .Najbardziej znane ryby endemiczne to Pyszczaki z Malawi ,Trofeusy,Naskalniaki, Szczelinowce i Muszlowce z Tanganiki , Haplochromis Obliquidens z jeziora Wiktoria oraz Neonki,Skalary i dyskowce(Paletki) z dorzecza Amazonki.
  Podstawy
Podstawowe wymagania dla ryb z jeziora Tanganika:

-parametry wody (wg. H.J. Mayland)
średnio twarda: TwO 8-11'N, TwW 16-18'N
zasadowa: pH 7,8-9,3
temperatura: 26-32'C
przewodność: 600-620 uS

-minimalna wielkość zbiornika dla jednej pary/rodziny:
od 70 l dla muszlowców i naskalników
od 100 l dla księżniczek i szczelinowców
od 200-250 l do 600-800 l dla większych gatunków
-zbiornik powinien być jak najdłuższy, wysokość jest mniej istotna

-wystrój:
jak najwięcej skalnych kryjówek
stabilnie zbudowane groty z kamieni (np. wapienia) - najlepiej sklejone silikonem akwarystycznym
niezbyt dużo roślin, dobrze umocowanych między skałami lub w doniczkach

Aby utrzymać wysokie pH oraz twardość wody można umieścić wapienie (również w filtrze). Istnieją też na rynku specjalne środki do korygowania tych parametrów. Raczej nie umieszczać korzeni. Można (niekiedy trzeba) stosować muszle.
Zwiększyć przewodność wody można dodając soli (niejodowanej).

Konieczna jest dobra fitracja, zwłaszcza bilogiczna. Ze względu na wysokie pH wzrasta stopień toksyczności amoniaku i azotynów, dlatego nie można dopuścić do ich powstawania.

Parametry wody podane powyżej panują w ich naturze. W akwariach ryby te najczęściej wytrzymują większą twardość wody, jednak nie wolno dopuścić, aby pH spadało poniżej 7.
  Mieszkańcy Tanganiki
Jezioro to zamieszkują w ogromnej większości gatunki endemiczne, tzn. takie, których nigdzie indziej w naturze nie spotkamy.

W przeciwieństwie do Malawi tylko niektóre z nich są gębaczami (pyszczakami).

Najbardziej znane akwarystycznie rodzaje ryb z Tanganiki:

Altolamprologus (szczelinowce)
Chalinochromis (naskalniki)
Cyphotilapia (są gębaczami)
Cyprichromis (są gębaczami)
Julidochromis (naskalniki)
Lamprologus (muszlowce, szczelinowce)
Neolamprologus (księżniczki, szczelinowce, muszlowce)
Tropheus (są gębaczami)
  www.akwarystyka.com.pl/
To jeszcze nic. Forum www.akwarystyka.com.pl jest super milusie w porównaniu do forum Tropheus Tanganika Mierzeńskich... Tam mogą Cię zjechać za byle co! Jak ja im się o coś zapytałem, to wszyscy po mnie pojechali, a później mądry admin ( Robert ) zablokował temat. Jak znowu napisałem, że moim rybom coś jest, to admin Marta mi napisała, że to dlatego, że trzymam tropheusy z trewavasami. Trofy są Tangi, a trewawasy z Malawi i dla nich to jest nie do pomyślenia, żeby ktoś trzymał te ryby razem. Jedzą to samo, woda w obu jeziorach jest praktycznie taka sama ( choć oni napiszą co innego ), ale oni swoje. Jeżeli zadacie im pytanie jak przygotowują wodę do Tangi, a jak do Malawi to już cichną ( bo niby według nich te wody są inne, to muszę je inaczej przygotowywać... ). Ci ludzie na rybach może i się znają, ale teoretycznie. Zajmują się nimi od kilku lat (chyba od 2002 lub 2004 ). Wcześniej ich pojęcie o rybach było znikome. Dr Marta ma doktorat z fizyki, a to do ryb ma się tak samo jak lot na księżyc. W całą hodowlę wkręcił ich Pan Tesarczyk, którego później wykołowali. Ogólnie mają drogo i wciskają ludziom ciemnotę... Ogólnie ja uważam ich za niezbyt przyjemnych i mało doświadczonych akwarystów. Wchodząc na ich forum można znaleźć poradę doświadczonych hodowców, ale nie wszyscy są mili, więc musicie być przygotowani na chłodne przyjęcie.

[ Dodano: 2007-02-15, 11:41 ]
  Larwy komara...
Czarne larwy komara są ogólnie dostępne, choć odradzam odławiania ich z jezior, czy stawów. Mozna przywlec do akwarium różnego rodzaju pasożyty, czy choroby. Można za to odławiać je z beczek, wiader, czy innych zbiorników, w których gromadzi się woda.
Wodzień, inaczej nazywany szklarką to kuzyn komara. Jgo ciało jest przezroczyste i dlatego przez akwarystów został nazwany szklarką. Mrożone larwy wodzienia można kupić w sklepach akwarytycznych.
Nie będę się tu rozpisywał co do szczegółowych cech tych larw, ponieważ wystarczy wpisać w wyszukiwarce ich nazwy.
Larwy komara i wodzenia można podawać nawet roślinożernym rybom z Tanganiki, czy Malawi. Oczywiście nie za często. Są one lekkostrawne, ale jednocześnie bogate w białko. Często podawane są w celu sprowokowania samic do produkcji ikry. Pamietajcie jedynie, żeby nie przesadzać z ilością podawanego pokarmu, a w szczególności żywego - nie zjedzone larwy mogą dać wam o sobie znać pewnej spokojnej nocy
Doradzam podawanie rozmrożonego pokarmu wszystkim akwarystom, a w szczególności hodowcą ryb roślinożernych (nie wspominając o hodowcach tropheusów).
  Naskalnik Marliera
Naskalnik Marliera (Julidochromis marlieri) – słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych. Hodowana w akwariach.Występowanie: gatunek endemiczny Jeziora Tanganika. Spotykany w strefie żwirowatego i skalnego litoralu w północno-zachodniej części jeziora.

Opis

Wydłużony, walcowaty kształt ciała, grube, miękkie wargi. Na jasnożółtym tle wzdłuż całego ciała przebiegają trzy pasy złożone z ciemnych plam. Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Starsze samce mają na głowie garb tłuszczowy. Osiągają do 15 cm długości.

Zaliczany jest do grupy szczelinowców. Potrzebują skalistego wystroju akwarium, z wieloma szczelinami dającymi im schronienie. Źle znoszą zmiany wystroju zbiornika. Ryba dość agresywna (agresja wewnątrzgatunkowa, zalecane trzymanie w zbiorniku tylko jednej pary), terytorialna, wykazująca zwiększoną agresję w okresie tarła. Gatunek monogamiczny. Samica składa w szczelinie skalnej do 150 sztuk ziaren ikry. Opiekę nad potomstwem sprawują równomiernie oboje rodzice (pielęgnacja ikry, obrona narybku i ochrona rewiru).

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik średni
Temperatura wody 24 – 27 °C
Twardość wody twarda 8 - 25 °n
Skala pH 7,3 - 8,8
Pokarm żywy, mrożony i suchy

Systematyka
Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Julidochromis
Gatunek naskalnik Marliera
  Naskalnik wężogłowy
Naskalnik wężogłowy (Julidochromis transcriptus) – słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych. Hodowana w akwariach.Występowanie: gatunek endemiczny Jeziora Tanganika. Spotykany w strefie skalnego litoralu w północno-zachodniej części jeziora.

Opis

Wydłużony, walcowaty kształt ciała z grubymi, miękkimi wargami. Ubarwienie biało-szare do żółto-brązowego. Wzdłuż ciała przebiegają trzy rzędy ciemnych plam tworzących pionowe pasy. Płetwy piersiowe żółte, a nieparzyste - ciemne, niebiesko obrzeżone. Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Najmniejszy z naskalników, osiąga do 7 cm długości.

Zaliczany jest do grupy szczelinowców. Potrzebują skalistego wystroju akwarium, z wieloma szczelinami dającymi im schronienie. Źle znoszą zmiany wystroju zbiornika. Ryba terytorialna, wykazująca zwiększoną agresję w okresie tarła, nie toleruje innych osobników tego samego gatunku w pobliżu swojego rewiru (agresja wewnątrzgatunkowa). Gatunek monogamiczny. Opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice.

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik średni
Temperatura wody 24 – 27 °C
Twardość wody twarda 8 - 25 °n
Skala pH 7,3 - 8,8
Pokarm żywy, mrożony i suchy

Systematyka
Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Julidochromis
Gatunek naskalnik wężogłowy
  Naskalnik Regana
Naskalnik Regana (Julidochromis regani) – słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych. Hodowana w akwariach.Występowanie: gatunek endemiczny Jeziora Tanganika. Spotykany w strefie skalistego litoralu wzdłuż całego jeziora, na głębokości do 5 m.

Opis

Wydłużony, strzałkowaty kształt ciała. Na jasnożółtym tle wzdłuż całego ciała ciągną się cztery ciemne pasy. Na płetwie ogonowej cztery pionowe pręgi. Wszystkie płetwy - z wyjątkiem piersiowych - niebiesko obrzeżone. Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Osiąga przeciętnie 12 cm długości.

Zaliczany jest do grupy szczelinowców. Każdy osobnik powinien mieć możliwość obrania swojego terytorium wokół wybranej wśród skał kryjówki. Przy braku wystarczającej ilości zakamarków pomiędzy poszczególnymi osobnikami dochodzi do utarczek. Źle znosi zmiany wystroju akwarium. Stosunkowo spokojna ryba wykazująca zwiększoną agresję w okresie tarła. Gatunek monogamiczny. Opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice. W jednym rewirze mogą przebywać rodziny wielopokoleniowe.

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik średni
Temperatura wody 24 – 27 °C
Twardość wody twarda 8 - 25 °n
Skala pH 8-9
Pokarm żywy, mrożony i suchy

Systematyka
Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Julidochromis
Gatunek naskalnik Regana
  Naskalnik dwupasy
Naskalnik dwupasy (Chalinochromis popelini) - gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych. Hodowana w akwariach. Zaliczana do grupy naskalników. W literaturze często spotykany pod nazwą Chalinochromis sp. "bifrenatus"Występują endemicznie w strefie litoralu skalnego wschodniego wybrzeża Jeziora Tanganika (Tanzania).

Opis

Wydłużony, walcowaty kształt ciała. Dwa ciemne pasy przebiegają wzdłuż ciała. Jeden - od górnej wargi do nasady płetwy ogonowej, drugi - od czoła do końca podstawy płetwy grzbietowej. Krawędzie płetw niebiesko obrzeżone. Osiąga przeciętnie 12 cm długości.

Stosunkowo spokojna ryba wykazująca zwiększoną agresję w okresie tarła. Gatunek monogamiczny. Potrzebują skalistego wystroju akwarium, z wieloma szczelinami dającymi im schronienie. Samica składa ikrę na pionowych ścianach szczelin skalnych. Opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice.

Dymorfizm płciowy słabo widoczny. U samców płetwy nieco dłuższe niż u samic.

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik średni
Temperatura wody 24 – 27 °C
Twardość wody twarda 8 - 25 °n
Skala pH 7,3 - 8,8
Pokarm żywy, mrożony i suchy

Systematyka
Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Chalinochromis
Gatunek naskalnik dwupasy
  Naskalnik Bricharda
Naskalnik Bricharda (Chalinochromis brichardi) - gatunek słodkowodnej ryby z rodziny pielęgnicowatych. Hodowana w akwariach. Zaliczana do grupy naskalników.

Występują endemicznie w strefie litoralu skalnego Jeziora Tanganika, z wyjątkiem wschodniego wybrzeża, na głębokościach od 2 do 10 metrów.Opis

Wydłużony, walcowaty kształt ciała, w kolorze beżowym. Od górnej wargi do nasady płetwy piersiowej oraz na głowie, w okolicach oczu przebiegają czarne, nieregularne pasy. Osiąga przeciętnie 12 cm długości.

Stosunkowo spokojna ryba wykazująca zwiększoną agresję w okresie tarła. Gatunek monogamiczny. Potrzebują skalistego wystroju akwarium, z wieloma szczelinami dającymi im schronienie. Samica składa ikrę na pionowych ścianach szczelin skalnych. Opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice.

Dymorfizm płciowy słabo widoczny. U samców płetwy nieco dłuższe niż u samic.

Zalecane warunki w akwarium

Zbiornik średni
Temperatura wody 24 – 27 °C
Twardość wody twarda 8 - 25 °n
Skala pH 7,3 - 8,8
Pokarm żywy, mrożony i suchy

Systematyka
Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Chalinochromis
Gatunek naskalnik Bricharda
  Naskalnik Dickfelda
Naskalnik Dickfelda (Julidochromis dickfeldi) – słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych. Hodowana w akwariach.Występowanie gatunek endemiczny Jeziora Tanganika. Spotykany w strefie żwirowatego i skalnego litoralu w południowo-zachodniej części jeziora.

Opis

Wydłużony, walcowaty kształt ciała z wysoką płetwą grzbietową i grubymi, miękkimi wargami. Na żółto-brązowym tle wzdłuż całego ciała ciągną się trzy czarne pasy. Wszystkie płetwy szare, niebiesko obrzeżone. Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Osiąga przeciętnie 11 cm długości.

Zaliczany jest do grupy szczelinowców. Potrzebują skalistego wystroju akwarium, z wieloma szczelinami dającymi im schronienie. Źle znoszą zmiany wystroju zbiornika. Stosunkowo spokojna ryba wykazująca zwiększoną agresję w okresie tarła. Gatunek monogamiczny. Opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice. Samica opiekuje się potomstwem bezpośrednio, samiec natomiast chroni obrane terytorium przed intruzami. W jednym rewirze mogą przebywać rodziny wielopokoleniowe.

Zalecane warunki w akwarium

Zbiornik średni
Temperatura wody 24 – 27 °C
Twardość wody twarda 8 - 25 °n
Skala pH 7,3 - 8,8
Pokarm żywy, mrożony i suchy

Systematyka
Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Julidochromis
Gatunek naskalnik Dickfelda
  Giętkoząb cętkowany
Giętkoząb cętkowany (Synodontis multipunctatus) - słodkowodna ryba z rodziny pierzastowąsowatych błędnie nazywana sumikiem, opaczkiem lub wywrotkiem. Spotykana w akwariach.Pochodzenie: Występuje endemicznie w afrykańskim jeziorze Tanganika.

Rozmiary: długość 10 - 12 cm

Zachowanie: Ryba stadna, raczej spokojna, płocha. Lubi chować się w kryjówkach. Starsze osobniki, zwłaszcza pozbawione stada, w stosunku do innych ryb żerujących przy dnie potrafią być aroganckie.

Dymorfizm płciowy: Trudny do rozróżnienia. Samiec smuklejszy od samicy.

Rozmnażanie: Pasożyt lęgowy podrzucający zapłodnioną ikrę innym rybom (stąd jej często spotykana nazwa: 'kukułka').

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik duży, wystrój akwarium charakterystyczny dla biotopu tanganikańskiego, z kryjówkami.
Temperatura wody 24 – 27 °C
Twardość wody twarda, 8 - 25 °n
Skala pH 7,3 – 8,8
Pokarm ryba wszystkożerna

Systematyka
Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd sumokształtne
Rodzina pierzastowąsowate
Rodzaj giętkoząb
Gatunek giętkoząb cętkowany
  MOJE AKWARIUM
Każdy kiedyś miał akwarium i hodował rybki. Wcześniej były to ryby popularne np. gupiki, mieczyki, brzanki, bojowniki, glonojady, itp. Teraz sytuacja się zmieniła są ryby morskie, z jeziora Tanganika i Malawi. A przede wszystkim Nas na nie jest stać. Może ktoś z forum opowie coś ciekawego na ten temat. Jakie ma ryby, ciekawe spostrzeżenia, uwagi, a może jakieś pytania same się nasuną. Jeśli będą mógł pomóc to na pewno to uczynię.
  MOJE AKWARIUM
No widze że kolega po fachu akwarystycznym!! Jakiś czas temu też miałem pielęgnicowate (i inne również), lecz powiem szczerze, że są to ryby niezbyt pracochłonne (jak dla mnie), a potrafią się odwdzięczyć pięknymi kolorami i potomstwem. Może prócz ryb z jeziora Tanganika chodzi mi tu przede wszystkim o Tropheus-y, choć i tu znam osobę która może pochwalić się osiągnięciami w tym temacie co do kwestii rozmnażania. Co na temat literatury to również służę pomocą.
  O systematyce rozważania - wydzielony
2. pyszczaki to ogolnie rybki jeziora niasa (bo chyba tanga i wiktoria nie prawda ??)

napisałes to troche jak rebus i to w nawiasie jest nizebyt dla mnie zrozumiałe (czy Twoim zdaniem w Tandze i Wiktori są pyszczaki czy nie) ale gwoli uściślenia to w Tanganice i Wiktori też jest od groma pielęgnic które można potocznie określić pyszczakami tak jak i pielegnice z Malawi

dzieli sie je na dwa gatunki Mbuna i Nie Mbuna oraz na podgatunki np. pyszczak Yellow (Labidochromis Cerauleus)) czy Saolusi (P. Saolusi). a następnie płciowo na Samce i Samice

Natomiast tutaj napisałes totalną głupotę

Mbuna i Non-mbuna lub Utaka są to okreslenia bardziej potoczne wywodzące się z miejscowego jezyka mniej mające wspólnego z systematyką choć w tych kategoriach czasem ryby sa klasyfikowane. Non-mbuna dzieli się na grupy np Aulonocary, Haplochromis.
W mbunie możemy pisać o rodzajach i tak np wymieniony przez ciebie Labidochromis lub Pseudotropheus jest rodzajem następnie w rodzaju np Pseudotropheus wystepują gatunki takie jak np elongatus lub wspomniany saulosi a gatunki możemy dalej podzielic na odmiany barwne jak np elongatus mpanga, ornatus, mbenji i inne bo akurat elongatus ma tych odmian sporo a i sulosi ma jedna zwaną coral. To co powyżej to i tak jest napisane w wielkim uproszczeniu, ale nie pisz głupot że Mbuna jest gatunkiem
  Gatunki zagrożone, odłów...
uwazam take ze szybkie calkowite odlowienie poszczegolnych gatunkow w jeziorze nie nastopi owszem kiedys moze to nastapic ale nie tak szybko...


No ... nie jest to prawda .
Podałam przykład Tr. duboisi ''maswa'' , który świetnie się miał mimo endemitów Tanganiki w postaci kilku gatunków z genus lates ,a przetrzebiły go firmy odłowowe .

My prowadzimy sprzedaż ryb z odłowu ale gdybym miała przedstawić swój ,osobisty , całkiem prywatny stosunek to określiłabym go jako ambiwaletny . Są zarówno plusy ,jak i minusy sprzedaży tych ryb ,szczególnie w sensie obrotu prywatnego .W zasadzie zostały juz tu przedstawione wcześniej . Podsumujmy .
-hobbysci mają niepowtarzalna szansę pomóc w ochronie środowiska
-można ''odświerzyć'' populacje ryb hodowlanych rybami o troszkę ''dalszym rodowodzie''
-niestety na jednego hobbystę przypada kilku snobów , którzy kupili WF wyłacznie z powodu ,że jest droższy
-z populacja nie jest tak żle - gro firm odłowowych nie prowadzi ewidencji WF-SNZ i zwyczajnie oferuje ryby jako WF - a ,że hodowla w basenie jest tańsza niż mozolny odlów ...
-ryby z odłowu nie są lepsze jakościowo od dobrych ryb hodowlanych - każdy kto miał szerszy dostęp do obserwowania ryb o tym wie -zresztą nie ma logicznych podstaw by tak twierdzić

Reasumując- jezeli cos czynimy ,dobrze znać konsekwencje swoich czynów . Kurczowe wypieranie sie oczywistych argumentów podawanych przez naszych adwersarzy do niczego nie prowadzi . Odłów ryb ma swoje zalety i wady . Powinnismy wykorzystywać zalety ,a starać się nie doprowadzić do eskalacji wad . I to w zasadzie wszystko .
Pozdrawiam serdecznie
  KRES AKWARYSTYKI W POLSCE ?!
Dziś w KONWENCJI O MIĘDZYNARODOWYM HANDLU DZISKIMI ZWIĘRZĘTAMI I ROŚLINAMI GATUNKÓW ZAGROŻONYCH WYGINIECIEM pojawił się specjalny zapis odnośnie sprowadzania ryb roślin z regionów którym grozi wyginięcie. Nie było by w tym specjalnego gdyby konwencja nie objeła: jeziora Malawi, jeziora Tanganika, dopływu Amazonki (!), środkowych Indochin czy Ameryki Środkowej.

Oznacza to, że od maja 2007r. zabronione zostanie sprowadzanie większości ryb akwariowych! Dodatkowo wszyscy hodowcy w tym osoby prowadzące amatorską hodowlę ryb tropikalnych - akwaryści (przyp.redakcji) zmuszone będą do rejestracji posiadanych zwierząt. Nowy zapis w konwencji został przyjęty przez Unię Europejską. Cites w oświadczeniu dla prasy poinformował, że należy podjąć radykalne kroki, ponieważ inaczej wody powierzchniowe naszego globu czeka los jeziora Wiktorii.
Zapis spotkał się już ze sprzeciwem związków akwarystycznych, które nie podważają zagrożenia wód, ale prostestują przeciwko opłatom za każdą rybę hodowaną w domowych akwariach. W USA ceny popularnych gatunków już wzrosły kilkakrotnie. Natomiast opłata roczna 2$ za rybę kąsaczowatą o długości do 6cm jeszcze bardziej zawyżą ceny. W UE planowana jest opłata na poziomie sklepów akwarystycznych, co zapewne spowoduje również drastyczny wzrost cen ryb. Czy oznacza o szybki kres akwarystyki?

(artykół znaleziony www.akwariumINFO.pl)
  Dieta, rośliny, kotnik - wszystko dla moich piękności :)
Nie lepiej pytać na:
http://klub-tanganika.pl
http://www.tropheus.com.pl


a dlaczego??

Co najlepiej podawać Księżniczkom jako pokarm?


Ja swojej Księżniczce na śniadanko daję zupkę mleczną, na obiad zupkę a na kolację kanapki.

Nie mogłem się powstrzymać
IMHO zdaniem zdecydownej większości klubowiczów, szkoda akwarii dla księżniczki, dlatego każdy z nas hoduje ryby z j. malawi a nie z j. tanganika.
Fascynatów tamtego jeziora znajdziesz na linkach podanych przez Czestera
  Wiktoria + Malawi ??
W sumie zawsze lepiej Wiktoria niż Tanganika, ponoć ryby z Malawi są bardziej do nich zbliżone w zachowaniu. Nie polecałbym jednak tego eksperymentu. po pierwsze to więsze ryzyko niż łączenie ryb z tego samego jeziora, po drugie sam napisałeś, że nic o tej rybie nie wiesz, po trzecie tęczanki tez ktoś swego czasu proponował do malawi a jakoś badziewiasto mi sie to widzi . Poza tym jak Rajwus powiedział ZABRANIAM to znaczy, że jest zabronione
  czy ja tak mogę?
Planuje zalozyc okwarium z pyszczakami o wymiarach 100x40x40 (160l).
Chcialbym tam trzymac P.Saluosi i mam kilka pytan:
1)Jak odmulac dno jezeli podloze jest piaskowe?
2)czy same skaly piaskowe wystarcza aby podniesc do odpowiedniego poziomu PH i twardosc?
3)Czy myślicie ze zwykly piach budowlany (oczyswiscie dobrzeprzygotowany) komponowal by sie z zoltymi skalami piaskowca i rybkami?
4)Zauwazylem ze rowniez z pyszczakami co niektorzy trzymaja zbrojniki i czy ja bym mogl trzymac kiryska (lub np 4 kiryski) z tego co sie orientowalem to maja dosc szeroka tolarancje odnosnie PH i twardosci a saluosi nie sa az tak agresywne, aby ich zaganiac, co o tym myslicie?


Witam.
Odpowiem co do punktów

1) Normalnie, tylko tak, aby odmulacz nie zasysał piachu... czyli na wyczucie
2) Powinieneś sprawdzic dokładnie jakie parametry ma woda w swoim ujęciu. Piaskowiec napewno pomoze, ale wielkiej rowolucji nie zrobi.
Nie mniej jednak wpłynie pozytywnie na wode.
3) Oczyiwście. Wielu z nas tak ma, m. in. i ja i jestem bardzo zadowolony
4) Ludzie trzymają rózne stworzenia z pyszczakami... Bocje, Tropheusy (to również pyszczak, tylko, że z Jeziora Tanganika) itp..
Ale czy to dla ryb jest dobre ? nie.
Przyjmij zasade, ze jesli decydujesz sie na akwa z malawi, to powinni pływać w nim tylko przedstawiciele tego jeziora.

Piotr.
  czy ja tak mogę?
...4) Ludzie trzymają rózne stworzenia z pyszczakami... Bocje, Tropheusy (to również pyszczak, tylko, że z Jeziora Tanganika) itp..
Ale czy to dla ryb jest dobre ? nie.


tu nawet nie chodzi o mieszanie biotopow czy inne powody ortodoksyjnych malawistow, po prostu kirysek jest za wolny i za slaby aby utrzymac sie w akwa z pyszczakami

pzdr
jas
  Dubois
Kolego sprzedawca zrobił cię w jajo i to bardzo no chyb że sam się nie zna. Tropheus Dubois jest ryba z jeziora tanganika a nie malawi i tych biotopów się nie miesza więc lepiej oddaj rybę do sklepu i powiedz kilka słów sprzedawcy. tu masz kilka słów o tej rybce

http://pl.wikipedia.org/wiki/Piel%C4%99 ... ka_Duboisa

A tak poza tym pewnie zaraz kilku bardziej doświadczonych kolegów również wypowie się na temat sprzedawców "Znawców"
  Dubois
Tanganikę wyeksportować ze zbiornika. Ryby z tych jezior nie nadają sie do siebie. Demasoni oddać, rdzawe ryby chyba też lub ustalić co to za gatunek, jeśłi sprengerae to możesz go uzupełnić. Pozostałe ryby połączyć w sensowne haremy. Nie za dużo czytałeś jeśli tak skomponowałeś obsadę.
  Spotkanie tanganickie 2008
Spotkanie odbędzie się w dniu 26 kwietnia 2008 roku w siedzibie firmy Tropheus Tanganika w Krakowie przy ul. Szkolnej 4

Program:

9:00 – otwieramy drzwi naszej firmy

10:00 – „Muszlowce obligatoryjne” – Krzysztof Haja

11:00 - „Tanganickie drapieżniki” – Marta Mierzeńska

12:00 - „Moje wyprawy nad jezioro Tanganika

– gość specjalny Evert van Ammelrooy

- przerwa, a po niej rozdanie nagród w konkursie fotograficznym Tanganika MAGAZYN

14:30 - „Wpływ żywienia na rozród ryb akwariowych” – Wojciech Górecki

Prosimy w miarę możliwości o potwierdzenie przyjazdu na naszego maila biurokrakow@tropheus.com.pl

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co prawda to nie nasze spotkanie ale ostatni wykład choćby ciekawi mnie na tyle by się tam udać, choc troche wiedzy z tanganiki również można wchłonąć:) Idzie ktoś ze mna?
  Naukowe spojrzenie na ryby z Jeziora Malawi
Porzadkujac dzisiaj linki znalazlem:
http://journals.royalsociety.org/content/?k=malawi

i ogolnie o pielegnicach z Tanganiki czy Wiktorii:
http://journals.royalsociety.org/content/?k=cichlids

Zreszta jest tam wyszukiwarka wiec mozecie probowac innych slow...

Artikle z zielonym kwadracikiem sa w calosci dostepne w pdf do sciagniecia...
Te biale niestety platne Zielono-bialy kwadracik -- artykul dostepny czesciowo.

Artykuly w jezyku angielskim i na prawde dosyc ciekawe -- jak ktos ma ochote na pojscie troche dalej polecam
  Ryby z innych jezior Wielkiego Rowu Afrykańskiego
Słuchajcie,
tak sobie przeglądam np. ten link http://portalwiedzy.onet.pl/13111,1,5,1,galeria.html

i zastanawiam, czy ktoś ma info na temat ryb z innych jezior rowu afryk. poza tanganiką i wiktorią (stosunkowo dobrze zbadane)? Czy ktoś słyszał/interesował się tymi rybami np. z jeziora Rudolfa czy innych? Jeśli gat. występujące w tych jeziorach są endemiczne to ciekawi mnie bardzo jak wyglądają 'pyszczaki' z j. rudolfa

O tutaj je wszystkie (jeziora) ładnie widać, choć nie wszystkie podpisane
http://www.biology.uwaterloo.ca/researc ... lakes.html
  Co do tanganiki
KLUB MALAWI - Polski stowarzyszenie miłośników pielęgnic (nie piszę, że tylko malawijskich, ale dobra)

REGULAMIN FORUM
1. Forum Klubu Malawi, jest ogólnodostępnym forum, dla wszystkich zainteresowanych akwarystyką, jak również Klubem Malawi, jego działalnością i tematami pokrewnymi. Forum jest nie komercyjne.

Nigdzie nie widzę wzmianki o tym, że nie wolno pisać o Tanganice, więc dlaczego zamykacie tematy w których jest wzmianka o niej ??


Forum jest jedną z form działalności Klubu Malawi. Jego regulamin nie jest regulaminem pełnym. Należało zajrzeć do regulaminu Klubu Malawi, a tam stoi coś takiego:

"§ 1. Nazwa: Polskie Stowarzyszenie Miłośników Pielęgnic „Klub Malawi”

§ 2. Cele Stowarzyszenia:

1. Poszerzanie i propagowanie wiedzy o życiu tropikalnych ryb akwariowych, w tym szczególnie pielęgnic pochodzących z jeziora Malawi w Afryce.
2. Popularyzacja hodowli ryb z jeziora Malawi w warunkach akwariowych.

§ 3. Teren działania: terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

§ 4. Środki działania:

1. Witryny internetowe poświęcone rybom z jeziora Malawi
2. Internetowe forum dyskusyjne Stowarzyszenia.
3. Spotkania członków Stowarzyszenia.
4. Wystawy akwarystyczne.
5. Publikacje akwarystyczne.
6. Współpraca z innymi stowarzyszeniami o podobnym charakterze. "

Jak widać jest tu wyraźnie napisane czym zajmuje się KM. I to raczej wyczerpuje temat.
  Spotkanie tanganikańskie 2009
Na prośbe Państwa Mierzeńskich wklejam zaproszenie na coroczne spotkanie miłośników pielęgnic z Tanganiki.

"Zainteresowanym ( i niezdecydowanym) chciałbym podać informację o mającym
odbyć się 18 kwietnia corocznym Spotkaniu Tanganickim w Krakowie,
organizowanym przez firmę Tropheus. W tym roku Spotkanie również jest
jednodniowe z tą tylko różnicą, że po prelekcjach zakładane jest spotkanie
(w jednym z lokali w Krakowie) z prelegentami - krajowymi i zagranicznymi.
Zagranicznymi będą: Thomas Andersen i Evert van Ammerloy, który pewnie
pokaże swoje fotografie z ostatniej, styczniowej wyprawy nad jezioro
Tanganika.
Z polskich - Marcin Kamiński "Makami", Daniel Miłaczewski "Worton", Ryszard
Miśków "Sengir"
Na Spotkaniu ukaże się kolejny numer Tanganika MAGAZYN.

Serdecznie zapraszamy!

Marta i Robert Mierzeńscy"

Ze swej strony pragnę też zachęcić do uczestnictwa miłośników ryb z Malawi- wszak wiele problemów jest wspólnych, a i tematyka bliska i ciekawa. Jeżeli ktoś jest zainteresowany wspólnym wyjazdem ze Sląska- zapraszam zabrać się z nami.
  testery NO2 to koszmar
Mineralnie zbilansowana sól do przygotowania zbiornika dla afrykańskich pyszczaków. Zwiększa twardość wody. Stabilizuje wartość pH. Zawiera bioelementy. Opakowanie 250g wystarcza na 750 litrów wody.

Stosowanie: w wodzie o średniej lub wysokiej twardości - 2 poziom 5 gramowej łyżeczki z podziałką na 30 l wody; w miękkiej lub poddanej osmozie wodzie - 1 poziom 5 gramowej łyżeczki z podziałką na 10 l wody dla pielęgnic z jeziora Malawi oraz 2 poziom łyżeczki dla pielęgnic z jeziora Tanganika. Przy cześciowej wymianie wody stosować proporcjonalnie mniejszą ilość preparatu.

------------------------------------
Specjalnie zbilansowany zestaw soli mineralnych niezbędnych do przygotowania wody akwariowej szczególnie po przeprowadzeniu filtracji osmotycznej. Zawiera wszystkie jony spotykane w jeziorach afrykańskich Tanganika i Malawi, zwiększa i stabilizuje pH. Dawkowanie: dwie łyżki stołowe na 100 l wody po osmozie lub jedną łyżkę stołową na 100 l wody wodociągowej. Należy stosować w odpowiedniej proporcji przy każdej wymianie wody.

------------------------------------
Mineralnie zbilansowana sól niezbędna przy wzbogacaniu wody otrzymanej z filtrów typu RO. Wzbogaca wodę w pierwiastki śladowe, mikroelementy jak i witaminy z grupy B. Jest idealna do zwiększenia twardości parametrów wody niezbędnych do optymalnych warunków hodowli ryb z jeziora Malawi Tanganika. Stabilizuje również pH wody, wpływając bezpośrednio na stabilność parametrów.

Czyli idealnie do wody RO
  pielęgnice
Witam wszystkich
Czy ktoś zna dobrą stronę poświęconą pielęgnicom (nie chodzi mi tylko o pielęgnice z jeziora Tanganika i Malawi-chodzi mi tutaj szczególnie o zdjęcia i opisy ryb
POZDRWIAM
  maleństwo
Zbiornik 240 litrów .Stworzylem go jako wycinek jeziora tanganiki .Obsada to wyłacznie ryby pielegnicowate z lini tropheus Dubois oraz bemba .Specyficzne ryby- tak jak i moj kit .Skały piaskowe ..
  obsada pyszczaków
To nie jest zamalo te ryby rosna do 10cm. Bedzie wsam raz zreszta sam zobaczysz , ale polecalbym ci rybki z jeziora tanganika, bardziej mi sie podobaja niz pyszczaki z malawi. To rzecz gustu. Zrobisz jak zechcesz. Pozdrawiam
  jka obsada
Mam akwarium 70l.Cgciałbym się dowiedzieć jakie pielęgnice z jeziora Tanganika mógłbym hodować w takim akwarium i ile.Podkreślam że jestem początkującym akwarystom i dlatego najlepiej żeby te ryby były łatwe w hodowli.
  Rośliny występujące w jeziorze Tanganika.
Poszukałem trochę i przygotowałem rozpiskę roślin jakie naturalnie występują w jeziorze.

ROŚLINNOŚĂ† ZANURZONA:

1) Rogatek sztywny - Ceratophyllum demersum
2) Ramiennice - Chara sp.
Przy Ramiennicach jest o tyle ciekawie, iż występuja na głębokościach aż 6 metrów. Naszczęście jezioro ma dużą przejrzystość wody . Tworzą one podwodne trawniki. Ciekawe jest także to, iż są one zbudowane z celulozy i wiązek wapnia co zapewnia im sztywność i odporność na niszczycielską działalność rybuch .
3) Przesiąkra okółkowa - Hydrilla verticillata
4) Wywłócznik kłosowy - Myriophyllum spicantum
5) Jezierza morska - Najas marina spp. armata
6) Rdestnice - Potamogeton pectinatus oraz Potamogeton schweinfurthii
7) Nurzaniec śrubowy - Vallisneria spiralis

ROŚLINNOŚĂ† WYNURZONA:

Roślinności tej jest stosunkowo mało, aczkolwiek w czasie podnoszenia się poziomu wody może ona znajdować się okresowo pod wodą.

1) Turzyca - Carex sp.
2) Cibora - Cyperus papyrus
3) Pałka - Typha sp.

FITOPLANKTON:

1) Chlorophyceae - są to zielenice właściwe jak np. Cladophora, czyli gałęzatka będąca glonem nitkowatym
2) Chrysophyceae - złotowiciowce. Żyją w kulistych koloniach i potrafią się przemiszczać właśnie dzięki wici. Są to np. Synura, Dinobryon i Mallomonas.
3) Cryptophyceae - kryptofity
4) Cyanophyceae - sinice
5) Bacillariophyceae - okrzemki. Są to jedne z ważniejszych glonów w jeziorze. Stanowią pożywienie choćby dla Petrochromisów i innych zwierząt włącznie z rybami i bez nich, znajdującymi się w Tanganice. Są to brązowe glony, jednokomórkowe, których to komórki otoczone są dwudzielnym pancerzem. Nie posiadają one żadnych organów lokomocyjnych to potrafią się poruszać w bliżej jeszcze nie wyjaśniony sposób. Po śmierci, okrzemki opadają na dno jeziora tworząc "muł" nad dnie, dochodzący do nawet kilku metrów głębokości. Stanowi on ogromną ilość pożywienia dla wszelakich roślinożerców.
6) Dinophyceae - bruzdnice.
7) Peridiniales (Dinoflagellatae) - są to również brozdnice z tą jednak różnicą i posiadają celulozową ścianę komórkową. Potrafią się poruszać przy pomocy rzęsek, które to poruszają się jednocześnie w dwóch płaszczyznach to zapewnia im ciągły ruch wokół własnej osi oraz możliwość aktywnego przemieszczania się. Przykładowe rodzaje to: Ceratium, Peridinium i Glenodinium.

Myślę, że może się przydać i być ciekawą lekturą dla szczególnych hobbystów tego cudnego jeziorka jakim jest Tanganika.

Zapraszam również do przeczytania pierwszej części artykułu dotyczącego glonów w jeziorze Tanganika - ARTYKUŁ
  Film z Malawii..i nie tylko
Igor Grzesista, masz Tangę, jak się patrzy (przez denka od butelki, ale to szczegół ). Żadne z twoich ryb nie są z jeziora Tanganika, więc nie mów że masz akwarium biotopowe.
  O to Moje akwa 140L Oceniajcie! Nowe fotki..:)
Ewelinko : Jeżeli chodzi o Cyrtocara moori, to nawet jeżeli zostawisz te ryby w układzie 1+3, beda i tak miały za małe akwarium. Poniżej pozwolę sobie umieścić opis wyżej wymienionych ryb :

Cyrtocara moori
Malawi. Dorasta do 20 cm długości. Najlepiej hodować w układzie haremowym (1 samiec, 3 samice) w bardzo dużych akwariach (co najmniej 400 litrów). Ryba o łagodnym usposobieniu. pH 7,5 - 8,5; temperatura 24-26°C. Należy do grupy utaka.

Jak widzisz ryby te powinno się trzymac w akwariach co najmniej 400litrowych. Twoje akwarium jest zaledwie 1/3 minimum jakie powinnas miec do trzymiania ryb tego z tego gatunku. Jeżeli chcesz się poważnie zabrać za akwarystyke i nie odczuć przykrych i smutnych jej początków, radzę jak najszybciej zmienić obecną obsade. Oczywiście wszystko to zależy od Ciebie. Z pewnością sama dobrze wiesz, że akwarystyka to nie tylko ładnie i czysto założony zbiornik, ale również ogół prac wykonywanych przy nim. Im bardziej się dostosujesz do wymagań ryb, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo o złapania przez nie choroby. Każdy szanujący się akwarysta powie, że najgorszą rzeczą jaka może być, to przerybienie zbiornika. Szczerze mowiąc sam osobiście podchodziłem do hodowli tych ryb, ale ze względu na mały litraż zbiornika ( 240 L ) postanowiłem sobie odpuścić. Naprawdę radzę skompletować obsadę, która będzie się dobrze czuła w 140 litrowym zbiorniku. Swoją drogą...Napisałaś, że drugą częścią obsady która dostalas od znajomego są ryby z gatunku : Neolamprologus cylindricus. dodałaś również, ze twoj kolega zna się na biotopie jeziora malawi..Szczelinowce nie pochodzą z tego jeziora, lecz z jeziora Tanganika, a jak wiadomo mieszanie takich biotopów jak Malawi i Tanganika nie jest najlepszym pomysłem. radzę Jak najszybciej zmienić obsadę, zanim zaczną się jakieś problemy.

Pozdrawiam.
  Spis treści Tanganika MAGAZYN Nr 2
Zapraszam do lektury:
1. List z Zambii – spojrzenie na Nsumbu – Michelle Buckland
2. The “Red Princess”: a geographical variant of Xenotilapia nigrolabiata
or an undescribed species „Red Princess”. Wariant geograficzny
Xenotilapia nigrolabiata czy nieopisany gatunek? – Thomas Andersen (wersja angielsko-polska)
3. Xenotilapia nigrolabiata „Red Princess” – hodowla i obserwacje własne.
Xenotilapia nigrolabiata “Red Princess” – breeding and own observations –
Artur Krasuski (wersja polsko-angielska)
4. Grammatotria leimairii (Boulenger, 1898) - Marta Mierzeńska
5. Ekologiczne i morfologiczno-fizjologiczne podstawy żywienia pielęgnic –Wojtek
Górecki
6. DAINICHI – nowa formuła pokarmów dla ryb – Rafal Andrzejewski
7. Rodzaj Tropheus– zachowanie i pielęgnacja w akwarium II – Lechosław Łątka
8. Opisy wybranych odmian trofeusów II - Marta Mierzeńska
9. Trofeusy i muszlowce – razem, czy osobno? – Krzysztof Mrzygłód
10. Telmatochromis temporalis (Boulenger, 1898) i jego karłowata forma „shell”
synonim Telmatochromis burgeoni (Poll, 1942) - Krzysztof Haja
11. Przegląd tanganickich synodontisów cz. II – Ervin Schraml
12. Rośliny w zbiorniku tanganickim – Piotr Baszucki
13. Bakterie w przeciągu, czyli rzecz o przewietrzaniu i powtórce z historii –
Stanisław Bodak
14. Zakładanie zbiornika – Przemysław Mirek
15. Styl… rzecz ważna! - Michał Łuczyński
16. Akwarystyka na Wyspach – Michał Dąbrówka
17. Nowe pielęgnice „babki” z jeziora Tanganika (streszczenie) - Krzysztof Mrzygłód
Tyle razy już zwracałem uwagę, nie można dopisywać postu do jednego tematu. Musisz za każdym razem zakładać nowy temat? Po raz ostatni scalam posty, następnym razem taki post po prostu usunę, przykro mi bardzo.Tomek23
  Nowinki i ciekawostki w świecie dodatków akwarystycznych
Tanganika Magazyn nr 2!!!

Jako zadeklarowany wielbiciel Tanganiki nie mogłem odpuścić sobie osobistego poinformowania was o kolejnym numerze półrocznika wydawanego przez krakowską firmę Tropheus, a tworzonego przez grupę pasjonatów fauny jeziora Tanganika. Na razie dostępny jest jedynie obraz okładki, jednak już niebawem pojawi się dokładniejszy opis wraz ze spisem treści. Polecam!!

Cena: tak, jak poprzedni numer 29,50 zł. Dostępny również w prenumeracie.

Info na temat zakupu lub wykupienia prenumeraty znajdziecie na stronie wydawcy www.tropheus.com.plDostaliśmy spis treści :)

1. List z Zambii – spojrzenie na Nsumbu – Michelle Buckland
2. The “Red Princess”: a geographical variant of Xenotilapia nigrolabiata
or an undescribed species „Red Princess”. Wariant geograficzny
Xenotilapia nigrolabiata czy nieopisany gatunek? – Thomas Andersen (wersja angielsko-polska)
3. Xenotilapia nigrolabiata „Red Princess” – hodowla i obserwacje własne.
Xenotilapia nigrolabiata “Red Princess” – breeding and own observations – Artur Krasuski (wersja polsko-angielska)
4. Grammatotria leimairii (Boulenger, 1898) - Marta Mierzeńska
5. Ekologiczne i morfologiczno-fizjologiczne podstawy żywienia pielęgnic –Wojtek Górecki
6. DAINICHI – nowa formuła pokarmów dla ryb – Rafal Andrzejewski
7. Rodzaj Tropheus– zachowanie i pielęgnacja w akwarium II – Lechosław Łątka
8. Opisy wybranych odmian trofeusów II - Marta Mierzeńska
9. Trofeusy i muszlowce – razem, czy osobno? – Krzysztof Mrzygłód
10. Telmatochromis temporalis (Boulenger, 1898) i jego karłowata forma „shell” synonim Telmatochromis burgeoni (Poll, 1942) - Krzysztof Haja
11. Przegląd tanganickich synodontisów cz. II – Ervin Schraml
12. Rośliny w zbiorniku tanganickim – Piotr Baszucki
13. Bakterie w przeciągu, czyli rzecz o przewietrzaniu i powtórce z historii – Stanisław Bodak
14. Zakładanie zbiornika – Przemysław Mirek
15. Styl… rzecz ważna! - Michał Łuczyński
16. Akwarystyka na Wyspach – Michał Dąbrówka
17. Nowe pielęgnice „babki” z jeziora Tanganika (streszczenie) - Krzysztof Mrzygłód

A kto chciałby poczytać między innymi moje wypociny zapraszam do zakupu i zapoznania się również z tematem 16 :)
  jaka temparutara w akwarium
wiecie co panowie powiem szczerze to do DRAKA zmien dealera czytam to od 23 i dalej te wkrety z ewolucja mnie powalaja . wyobraz sobie czlowieka siada przed kompem i normalnie ewoluje w 15min. zaden mlody tego nie zrozumie a juz w szczegolnosci twoich dziwnych prob obrony. piszesz o pomocy itd. itp. a uciekasz z tematu jak dziecko z zapalkami
na samym poczatku temat bardzo mnie zaciekawil a od 3 str. jak odyseja . jezeli chcesz zrobie dla ciebie malawi w 240l. ze wszystkimi porami wraz z kolegami obmyslilem plan.
1 .jade ze swoim akwarium do zoo safari w swierkocinie ustawiam akwa na placu z lwami podlaczam filtry bez grzalki itd.pore deszczowa moge zastosowac wode prosto z rzeki ( warty) jezeli chodzi o pore sucha ustawie akwarium naprzeciwko pieca oczywiscie bez grzalki.
2.dobrze ze 20mln. lat temu murzyni nam ryb nie wylawiali bo dzis by ich nie bylo
3.zaden z nas nigdy nie bedzie widzial prawdziwego zachowania ryby w jeziorze bo moim zdaniem to ginie drak czy myslisz ze pyszczak trzymany w niewoli np. w 200l akwarium o np. moje demasoni maja podobne zachowania jak te co byly 20mln lat temu , moim zdaniem sa to zachowania nawet nie podobne tak jak kazdy czlowiek jest inny tak i ryby zobacz na lwy w cyrku tancza jak im sie zagra , jak czlowiek karze, podobnie moim zdaniem moze byc z obsada akwariowa zakladajac ze np. demasoni i interruptus obsada dobra w jeziorze moze byc calkiem inna a wyobraz sobie teraz pokolenie demasoni lub innej ryby pokolenia fxx zyjacego juz w polsce. demasoni scisly roslinozerca yellow scisly miesozerca a powiedz mi w ilu zoologach tak karmia ryby wrzuca ci jakis badziew tropicala i karmia .ty potem kupujesz rybe i karmisz wedlug jakis regul i wiesz ze jest dobrze a ona poprostu je i ma to gleboko pod pletwami.
wracajac do tematu mam do ciebie prosbe i to wielka nie pisz takich tekstow ze masz to w 4 czy cos to czasami ludzie czytaja naprawde na trzezwo , choc dzieki takim akcja zaczne czesciej chodzic do nocnego a to tylko i wylacznie za to co i do kogo mowisz i piszesz najpierw naucz sie bronic a potem atakowac bo zrobic szal na malawi to nie problem, wrzucic sume roczna opadow w malawi czy tabele z tanganiki . jezeli szukasz przykladow niektorzy znaja mojej 126 l:wink:
a to co ty tu nakreciles dla mnie mistrzostwo swiata.
PS. MOZE I TEN POST CO NAPISALEM NIE MA SENSU ,SKLADNI, MOZE MA BLEDY INTERPUNKCYJNE ITD. ITP. MOZE KOGOS URAZILEM ZA CO SZCZERZE PRZEPRASZAM , MOZE I ZOSTANIE USUNIETY ale chcialem to napisac o tak o
pozdro drak
  Biotop Afryka
Witam.
Jeśli chodzi o ryby i rośliny akwariowe, to interesującą formacją roślinną jest tylko wilgotny las tropikalny, który w Afryce zajmuje liczne charakterystyczne obszary. Do najważniejszych należą Afryka Zachodnia i dorzecze Konga. Temperatury dzienne wahają się tu między 25 i 36°, średnia roczna suma opadów wynosi zaś 2000-4000 mm.

Roślinność wodna występuje albo na obszarze wielkich rzek, jak Kongo czy Niger, albo w mniejszych lagunach, gdzie rosną przede wszystkim gatunki ziemnowodne.

W przeciwieństwie do obszarów tropikalnych Ameryki Południowej i Azji bogactwo gatunków jest tu znacznie mniejsze. Przeważają nenufary nieprzydatne dla akwariów; na olbrzymich połaciach wód panoszy się dokuczliwy chwast Pistia stratiotes. Z tego obszaru jednak pochodzi jeden z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych rodzajów roślin wodnych - Anubias. Poza tym przeważają rośliny przybrzeżne, które pod wodą nie rosną wcale lub marnieją, jak np. Cyperus.

Bogactwo cudownie pięknych ryb jest tu nieprzebrane. Laguny zamieszkane są przez liczne gatunki z rodzajów: Tillapia, Pelmatochromis, Hemiehromis, Epi-platys i innych. W wodach bieżących żyje wiele gatunków z rodziny pielęgnico-watych, karpieńcowatych i karpiowatych.

Afrykę Zachodnią i Równikową charakteryzują stosunkowo mało wahające się, wysokie temperatury, toteż ryby pochodzące z tych terenów wymagają bardzo stałych warunków środowiska.

Ciepła i wilgotna jest również tropikalna część Afryki Wschodniej, ale cechuje się większymi dobowymi wahaniami temperatury - od 20 do 32°. Na obszarze stepów wahania te są jeszcze większe. Ponieważ mniejsze laguny w porze suchej całkowicie wysychają, nie spotyka się tu typowej roślinności wodnej; przeważają rośliny błotne, które nie nadają się do akwariów. Natomiast obszary te są ojczyzną przepięknych ryb karpieńcowatych z rodzaju Nothobranchius. Żyją one bardzo krótko i zamierają, gdy wyschną zbiorniki wodne. Okres całkowitej suszy przeżywają tylko ich jaja w suchym mule. Wraz z nastaniem deszczów z ikry wykluwa się wylęg. Młody narybek rozwija się i rośnie bardzo szybko, osiągając wkrótce dojrzałość płciową.

W rejonie jezior Tanganika i Niasa żyją głównie ryby z rodziny Cichlidae, która reprezentowana jest głównie przez rodzaje Haplochromis, Pseudotropheus, Labeotropheus i inne.

Opisaliśmy biotopy, w których żyje większość akwariowych gatunków ryb i roślin. Jeśli im zapewnimy w każdym wypadku właściwe środowisko, to zabiegi pielęgnacyjne w akwarium -nie będą trudne, a wprowadzimy do domu cząstkę egzotycznej przyrody, która będzie nam sprawiać tylko radość.

Źródło: Ryby i Rośliny Akwariowe, Rudolf Zuzkal i Karel Rataj, Warszawa 1973
POzdrawiam
  Africanarium - Wrocław
We Wrocławiu jak w Afryce

Radosław Ratajszczak, dyrektor ogrodu zoologicznego we Wrocławiu, zaciera ręce. Ledwo w kwietniu wpadł na pomysł budowy Africanarium, w którym zwiedzający będą mogli oglądać faunę Czarnego Kontynentu, a już miasto ogłosiło konkurs architektoniczny. Przygotowanie koncepcji i projektu o dofinansowanie z Unii Europejskiej poszło błyskawicznie. - Sam się dziwię, że tak bezboleśnie się to odbyło - śmieje się dyrektor Ratajszczak. - Africanarium ma kosztować 120 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ok. 15 mln euro - dodaje. Może dlatego tak szybko poszło, bo ma to być jedyna w swoim rodzaju inwestycja, drugiej takiej nie ma na świecie. Africanarium, a ściślej tematyczne oceanarium, zajmie 12 tys. metrów kwadratowych. I znajdzie się częściowo pod ziemią. Zwiedzający będą podziwiali zwierzęta żyjące w rzekach, jeziorach i morzach. Począwszy od fragmentu rafy koralowej poprzez mieszkańców dwóch wielkich rzek Nil i Kongo, aż po zwierzęta żyjące na wolności w jeziorach Tanganika i Malawi. Projekt jest atrakcyjny nie tylko ze względu na "zestaw" zwierząt, jakie mają zamieszkać w pawilonie, ale i trasy dla turystów. Otóż turyści będą przechodzić pod wodą, specjalnymi, przezroczystymi tunelami i obserwować rekiny czy inne ryby. W wielkich zbiornikach będą pływać hipopotamy, uchatki, pingwiny, krokodyle - wszystko, jak w naturze. Znajdzie się tu nawet rekonstrukcja wraku statku, jaki można oglądać na Wybrzeżu Szkieletów. Dyrektor liczy, że ta inwestycja i inne we wrocławskim Zoo, przyciągną turystów. - Africanarium ma powstać do 2011 roku - zaznacza Radosław Ratajszczak. Na pewno stanie się dużą atrakcją także dla osób, które przyjadą do Wrocławia na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 r.

Super sprawa!
  Pokarm dla muszlaków -sucha pasza, żywy, mrożonki
Jest pokarm dla ryb z tangi produkowany przez firme Tropical o nazwie "Tanganika" i jego opis przekonuje mnie do stosowania. Po wakacjach wypróbuje na własnej skórze

opis:
TANGANYIKA to specjalny pełnoporcjowy pokarm w płatkach dla pielę gnic z Jeziora Tanganika należących do rodzajów Altolamprologus, Julidochromis , Lamprologus, Neolamprologus , Ciprichromis, Paraciprichromis i innych, których dietę stanowią głównie organizmy zwierzęce. Pokarm TANGANYIKA zawiera najwyższej jakości białko między innymi z kryla i kalmarów , które jest źródłem cennych aminokwasów egzogennych. Wysokie walory smakowe tych dodatków sprawiają, iż pokarm jest chętnie zjadany nawet przez bardzo wybredne i wymagają ce ryby. Naturalną odpornoś ć ryb na choroby wzmacniają substancje zawarte w Spirulinie i witamina C. Regularnie stosowany zapewnia prawidłowy rozwój i wybarwienie ryb. Mieszanka paszowa pełnoporcjowa dla ryb ozdobnych.Skład: ryby i produkty rybne, mię czaki i skorupiaki ( w tym mączka z kryla min. 12%, mączka z kalmarów min. 3%), glony (w tym Spirulina platensis min. 8%), produkty pochodzenia roślinnego , mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, roślinne ekstrakty białkowe, zboża, drożdże, oleje i tłuszcze, materiał y paszowe pochodzenia mineralnego. Dodatki paszowe: witamina A 41 600 j.m./kg, witamina D3 2 450 j.m./kg, witamina E (octan alfa-tokoferolu ) 156 mg/kg, witamina C (fosforan kwasu askorbowego ) 1 070 mg/kg, zabarwione astaksantyną 80mg/kg , lecytyna. Z barwnikami i z przeciwutleniaczami - dodatki UE Zawartoś ć składników pokarmowych : białko surowe 48,0 %, tłuszcz surowy 7, 5%, włókno surowe 3, 0%, popiół surowy 9, 0%, wilgotność 6,0%.

sory że tak dużo
Pozdro
  Obsada do 70 ? prosze o pomoc
Prosze was o pomoc mam akwarium 70 l a w nim
kryptokoryny spiralna
kilka plywajacych roslin
prosze o pomoc najlepiej aby byly to ryby z jeziora tanganika
  Kupie Ryby z Jeziora Tanganika[Radzyń PodlaskiLublin]
Kupie ryby z jeziora tanganika prosze o kontakt
gg 3306401 lub kom 601832582
  Witam wszystkich użytkowników forum
Witam wszystkich !!

Nazywam się Paweł Pokładecki, mieszkam w Poznaniu.
Przygodę z akwarystyką rozpocząłem gdzieś około 1980 roku jako kilkunastoletni chłopiec i tak to trwa do dziś, a więc można powiedzieć, że rybki i akwaria są w moim życiu od ponad ćwierć wieku.
Jak większość młodych akwarystów w tamtych czasach zaczynałem od hodowania gupików, które z czasem stały się dla mnie numerem jeden. Moim pierwszym zbiornikiem było stare ramowe akwarium ojca (20 l), który kiedyś hodował rybki, znalazłem je w piwnicy, wyremontowałem i urządziłem jak mi się zdawało wzorowo !! Oczywiście byłem w błędzie, szybko się przekonałem, że nie nadaje się jako podłoże zwykły żwir budowlany, że roślinka wyjęta z doniczki nie nadaje się do uprawy pod wodą, że woda nalana do akwarium musi jakiś czas odstać zanim się rybki wpuści itd. itd. Czyli jak każdy początkujący akwarysta popełniałem całe mnóstwo błędów, a może i więcej niż młodzi adepci akwarystyki w dzisiejszych czasach. Nie było wówczas tylu książek o akwarystyce ( w zasadzie tylko jedna), internetu, urządzeń technicznych dzisiaj dostępnych, różnorodności pokarmu czy też liczby dostępnych gatunków ryb itd. Młody akwarysta musiał sam rozwiązywać problemy, które go borykały.
Wracając do ryb, to jak wspominałem pierwsze były gupiki, dalej inne żyworódki (mieczyki, platki, molinezje), następnie moje zainteresowania skierowane były ku rybą labiryntowym, szczególnym sentymentem darzę bojowniki syjamskie, które hodowałem przez wiele lat, były też wielkopłetwy wspaniałe, gurami i prętniki.
Następnie zająłem się hodowlą południowoamerykańskich pielęgniczek {ramirezy, kakadu, borelki i inne). Wreszcie przyszła moda na Afrykę, ja szczególnie zainteresowałem się rybami żyjącymi w jeziorze Tanganika, a w szczególności muszlowcami (najmniejsze na świecie pielęgnice), szczelinowcami i naskalnikami. Muszlowce i naskalniki hoduje do dziś.
Jednak, jak wcześniej wspominałem numerem jeden są dla mnie gupiki, i naturalne było, że prędzej czy później do nich powrócę. Tak się i stało, od kilku lat znów hoduje gupiki.
Jestem członkiem KPR – Klub Poecilia Reticulata, klub zrzeszający miłośników i hodowców gupików i ryb jajożyworodnych w Polsce.
Mam wielką nadzieję, że zakładając to forum (a w najbliższym czasie mam w planach założyć serwis internetowy poświęcony gupikom) przyczynię się, wykorzystując wiedzę i doświadczenie, własne i innych hodowców do rozwoju i rozpropagowania hodowli tych wspaniałych rybek w naszym kraju. Szczególnie zależy mi na tym aby zainteresować akwarystykom dzieci i młodzież, wszak to oni stanowić będą w przyszłości o poziomie i rozwoju tego pięknego hobby Polsce.

Pozdrawiam
Paweł Pokładecki
  PIERZASTOWĄSOWATE-sumokształtne(siluriformes)
DOMENA:eukarioty
KRÓLESTWO:zwierzęta
TYP:strunowce
PODTYP:kręgowce
GROMADA:promieniopłetwe
RZĄD:sumokształtne
RODZINA:pierzastowąsowate
RODZAJ:synodontis- giętkoząb

Ryby z gatunku GIĘTKOZĘBÓW dzieli się na około 120 gatunków.Zamieszkują przede wszystkim Jezioro Tanganika, Jezioro Malawi oraz Jezioro Wiktorii ,a także dorzecza Nigeru lub Kongo.To kolejny przedstawiciel rzędu sumokształtnych.

NAZWA SYSTEMATYCZNA:Synodontis multipunctatus
GIĘTKOZĄB CĘTKOWANY
CECHY:trudno rozpoznawalna płeć rybki , dorastają do 12 cm,rybka dość
towarzyska w swoim naturalnym środowisku żywiąca się prawdo
podobnie larwami owadów. Często nazywana "kukułką"
ponieważ swoją
ikrę podrzuca do opieki trącym się
pielęgnicowatym-pyszczakom.
Najlepiej trzymać 4-5 osobników w dużym obszernym akwarium
ze
sporą ilością kryjówek i skałek przez które rybki mogłyby
przepływać.
Gietkozęby przyjmuja pokarm suchy jak i
mrożony-urozmaicony.

WODA:zbiorniki powyżej 150 litrów, pH 7,2-8,5 , temp.25-27 C

NAZWA SYSTEMATYCZNA:Synodontis schoutedeni
GIĘTKOZĄB LAMPARCI
CECHY:Rybka dośc duża dorasta do około 17cm,co raczej normalne u
giętkozębów płeć dość trudno rozpoznawalna.W naturalnym śro
dowisku mieszka w niezbyt zarosniętych,wolno płynących
rzekach i strumieniach dorzecza Kongo. Lubi akwaria urozmaico
ne,obsadzone sporymi roślinami ,z korzeniami i miękkim podło
żem.Ciekawe jest to że w przeciwieństwie do innych giętkozębów
aktywny jest tak w nocy jak i w dzień. podawać pokarm suchy i
mrożone oraz żywe larwy ochotka.

WODA:zbiornik duży najlepiej około 300 litrów, pH 5,5-7,5 , temp.25-28C

NAZWA SYSTEMATYCZNA:Synodontis nigriventis
GIĘTKOZĄB CZARNOBRZUCHY
także: Giętkoząb czarnobrzuszny
CECHY:Jest to wszystkożerna rybka ,której przysmakiem są larwy
komarów.Lubi żyć w grupie ,w dużym akwarium w którym jest
sporo korzeni z kryjówkami i gęsto sadzone rośliny.W środowi-
sku naturalnym wybiera większe rzeki i bagna wilgotnego lasu
równikowego w dorzeczu Kongo.Szczególnie lubi zarośnięte,
przybrzeżne partie.
Dobrze komponuje się z pielęgniczkami i świecikami w biotopach
rzeki Kongo.
Samice dojrzałe już do rozrodu są mniej smukłe.Rybka dorasta
do około 8cm.

WODA:zbiornik ok.100x40x40 24C-28C pH:5,5-7,5 dnia Pon 16:24, 18 Sie 2008, w całości zmieniany 5 razy
  Szczelinowiec długi Leleupa
Ja osobiście posiadam 4 małe szczelinowce - dł. ok 2cm - dostałem je od kolegi który ma ich BARDZO i to BARDZO DUZO

Szczelinowiec długi jest endemiczną pielęgnicą z Jeziora Tanganika osiągającą 10cm długości. Samice są wyraźnie mniejsze od samców (do 5-6cm). Podstawowe ubarwienie ciała cytrynowo lub pomarańczowo żółte.

Spokojna lecz czasami agresywniejsza w stosunku do samców tego samego gatunku. Agresywna w okresie tarła. Obiera małe rewiry pośród skał, których broni przed intruzami.

pH :

7,8-9,0 ; woda średnio twarda do twardej. Koniecznie często odświeżana i często podmieniana.

POKARM :

Mięsożerna. W warunkach akwariowych przyjmuje mrożone i żywe larwy owadów, skorupiaki. Z atwością można ją przyzwyczaić do pokarmów suchych. ( ja karmie rozwielitkami )
Temperatura 27-39*C. Najlepiej zastosować zbiornik jednogatunkowy. Tarło burzliwe. Samce uganiają się za samicami. Młode należy karmić larwami solowca i nicieniami mikro. Następnie coraz większym mięsnym pokarmem.
Jedna para ryb wymaga zbiornika o długości conajmniej 50cm. Dla większej ilości ryb należy zastosować akwarium o długości 100cm. podłoże z drobnego żwiru. Jako dekoracje skały i kamienie z dużą ilością kryjówek

P.S> Jesli ktos jest zainteresowany kupnem to prosze o kontakt!!!!!

Oto stronki www:
http://www.akwarium.mud.pl/szczlele.html
http://www.akwafoto.aip.pl/artykuly/leleupi.php
Zdjecie:
http://akwarium.cdi.pl/walls2/szczelinowiec_leleupa1.jpg
  Nowe forum o Tanganice
Wszystkich miłośników ryb (i nie tylko) z tego jeziora zapraszam na nowe forum pod adresem :
www.klub-tanganika.pl
  Zostalam mama...Hura...muszlowce
Mam muszlowce z pyszczakami z malawi...i jakos razem zyja i sie rozmnazaja..Slyszalam bardzo wiele sprzecznych opini na temta tego czy trzymac ryby z jeziora tanganiki i malawi, ale najwyrazniej sie da...Obsada to Cyrtocara Moori, P. saulosi(coral), parka muszlowcow i glonojadki
  www.tropheus.com.pl
to strona dla miłośników ryb z jeziora Tanganika.
Sami oceńcie.

www.tropheus.com.pl
  [375] Malawi w AquaDreams Gallery
Fajne Mogłeś zrobic małą Tanganikę Ryby z tego jeziora są, przynajmniej według mnie, ładniejsze i spokojniejsze. No i oczywiście mają równie ciekawe zachowania.
Pozdrawiam
  Inne zwierzaczki w domu?
Może się troche spóźniłam, ale co tam
Ja mam dwa koty (dachowce) i sa to kotki, ryby ok. 100 sztuk i sa to ryby z jeziora Tanganika i wiekszość to F1 - kilmek, chyba cos powinieneś na ten temamt wiedzieć??? No i oczywiście mojego małego osiołka w skorupie
  Comiesięczny przegląd prasy.
Tanganika Magazyn (numer 2, grudzień)

1. List z Zambii – spojrzenie na Nsumbu – Michelle Buckland

2. The “Red Princess”: a geographical variant of

Xenotilapia nigrolabiata or an undescribed species „Red Princess”.

Wariant geograficznyXenotilapia nigrolabiata czy nieopisany gatunek?

– Thomas Andersen (wersja angielsko-polska)

3. Xenotilapia nigrolabiata „Red Princess” – hodowla i obserwacje własne.

Xenotilapia nigrolabiata “Red Princess” – breeding and own observations –

Artur Krasuski (wersja polsko-angielska)
4. Grammatotria leimairii (Boulenger, 1898) - Marta Mierzeńska

5. Ekologiczne i morfologiczno-fizjologiczne podstawy żywienia pielęgnic –Wojtek

Górecki

6. DAINICHI – nowa formuła pokarmów dla ryb – Rafal Andrzejewski

7. Rodzaj Tropheus– zachowanie i pielęgnacja w akwarium II – Lechosław Łątka

8. Opisy wybranych odmian trofeusów II - Marta Mierzeńska

9. Trofeusy i muszlowce – razem, czy osobno? – Krzysztof Mrzygłód

10. Telmatochromis temporalis (Boulenger, 1898) i jego karłowata forma „shell”

synonim Telmatochromis burgeoni (Poll, 1942) - Krzysztof Haja

11. Przegląd tanganickich synodontisów cz. II – Ervin Schraml

12. Rośliny w zbiorniku tanganickim – Piotr Baszucki

13. Bakterie w przeciągu, czyli rzecz o przewietrzaniu i powtórce z historii –

Stanisław Bodak

14. Zakładanie zbiornika – Przemysław Mirek

15. Styl… rzecz ważna! - Michał Łuczyński

16. Akwarystyka na Wyspach – Michał Dąbrówka "Vepsik"

17. Nowe pielęgnice „babki” z jeziora Tanganika (streszczenie) - Krzysztof Mrzygłód
  Obsada Tanganika [96l]
Witam. Bardzo interesuje mnie biotyp jezior tanganika i malawi, możecie podać przykładowe obsady ryb z tych jezior do zbiornika 96l .Dzięki i pozdrawiam
  Żywienie ryb roślinożernych z jeziora Tanganika
Artykuł autorstwa Leszka z podstawowymi informacjami na temat żywienia "roślinożerców".

http://klub-tanganika.pl/...d=77&Itemid=105
  Wkład do filtra
Ten wkład nadaje się tylko dla ryb z jeziora Malawi,Tanganiki lub Wiktori,gdyż on będzie zatwardzał wodę ( podnosił ph).
  Nowe działy - ankieta !
Prosze bardzo :
- Akwarium skalne
Tego typu akwaria posiadają aranżacje zbliżoną do wielkich jezior afrykańskich Tanganika i Malawi. W takich zbiornikach zazwyczaj choduje się ryby z rodziny pielęgnicowatych.
  Pielęgnica brabancka Duboisa
Pielęgnica brabancka Duboisa (Tropheus duboisi) – słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych. Hodowana w akwariach.

Występowanie: litoral żwirowy i skalisty wschodniego wybrzeża Jeziora Tanganika w Afryce, na głębokości 3 - 15 m. Gatunek endemiczny.Opis
Ciało lekko bocznie spłaszczone, krępe. Tułów czarny, głowa granatowo-szara. Od płetwy grzbietowej do płetw brzusznych biegnie szeroki, jasny pas. Dorastają do ok. 13 cm. Młode osobniki mają ubarwienie czarne z licznymi białymi cętkami.

Terytorialne, agresywne (agresja wewnątrzgatunkowa), choć nie tak bardzo jak Tropheus brichardi, czy Tropheus moori. Wymagają dużego akwarium. Znanych jest wiele form barwnych. Lubią zeskrobywać glony z kamieni.

Gatunek monogamiczny (dobierają się w pary). Samica składa na oczyszczonej skale około 20 ziaren ikry. Zapłodnioną przez samca ikrę samica inkubuje w pysku przez blisko miesiąc. Potrafi w tym czasie pobierać pokarm nie wypuszczając narybku z pyska.

Dymorfizm płciowy: trudny do uchwycenia, nieznaczne różnice w kształcie pyska, u samic zaokrąglony, u samców ostro zakończony.

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik duże, minimum 100 cm
Temperatura wody 25 – 28 °C
Twardość wody twarda 8 - 25 °n
Skala pH 7,5 - 9
Pokarm żywy, suchy, głównie roślinny

Systematyka
Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Tropheus
Gatunek pielęgnica brabancka Duboisa
  Naskalnik kędzierzawy
Naskalnik kędzierzawy (Julidochromis ornatus) – słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych. Hodowana w akwariach.

Występowanie: gatunek endemiczny Jeziora Tanganika. Spotykany w strefie skalnego litoralu w południowej i północnej części jeziora.Opis
Wydłużony, walcowaty kształt ciała z wysoką płetwą grzbietową i grubymi, miękkimi wargami. Na złoto-żółtym (u rasy północnej) lub złoto-zielonkawym (u rasy południowej) tle wzdłuż całego ciała ciągną się trzy brunatno-czarne pasy. Dolny pas kończy się ciemną plamą na nasadzie ogona. Płetwy brzuszne niebiesko obrzeżone, Krawędzie płetw nieparzystych prawie czarne. Osiągają 8 cm długości.

Dymorfizm płciowy: u samców występuje mały guz tłuszczowy.

Gatunek zaliczany do grupy szczelinowców. Potrzebują skalistego wystroju akwarium, z wieloma szczelinami dającymi im schronienie. Każdy osobnik musi mieć możliwość obrania własnej kryjówki. W przeciwnym wypadku dochodzi do częstych walk. Źle znoszą zmiany wystroju zbiornika. Ryba terytorialna, agresywna (agresja wewnątrz- i zewnątrzgatunkowa), wykazująca zwiększoną agresję w okresie tarła. Samica składa ikrę na sklepieniu groty. Zachowania rozrodcze podobne jak u naskalnika Dickfelda.

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik średni, minimum 60 cm
Temperatura wody 24 – 27 °C
Twardość wody twarda 8 - 25 °n
Skala pH 7,3 - 8,8
Pokarm żywy, mrożony i suchy

Systematyka
Domena eukarioty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd okoniokształtne
Rodzina pielęgnicowate
Rodzaj Julidochromis
Gatunek naskalnik kędzierzawy
 ryb akwariowych akwariowe
ryby akwariowe hodowla ryb
ryb drewniana ramka
rzek i jezior
Rzeki i jeziora
Rzeszów Nasz Sklep
Rybki W Akwariumwygaszacz
Rzeki dorzecza Missisipi
rynku papierów wartościowych
Rynek Górny w Wieliczce
Rynek pracy w Małopolsce
Rybniku targi edukacyjne
ryan kate goodbye pop
rynku monopolu pełnego
Rym cym cym
  • skargi do wsa wzor
  • psr 1500 jak podlaczyc pendrive
  • poszukiwany telefon
  • nerve;block
  • kostium kapielowy duzy biust